Rus Yetkililer Kripto Madencilerini Girişimci Olarak Tanıma Fikrine Geri Döndü

Rus Yetkililer Kripto Madencilerini Girişimci Olarak Tanıma Fikrine Geri Döndü

Moskova ve parlamentodaki önemli bakanlıkların temsilcileri, kripto para madenciliğinin Rus yasalarına göre girişimci bir faaliyet olarak tanınması ve buna göre vergilendirilmesi gerektiğini belirtti. Yetkililer, düzenleyici hareketin hem devlete hem de kripto endüstrisine fayda sağlayacağına inanıyor.

Rus Hükümeti Kripto Madenciliğini Yasallaştırdıktan Sonra Milyonlarca Dolar Vergi Toplayacak

Bu yıl Ocak ayında yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar” yasası, kripto ile ilgili belirli faaliyetleri düzenlerken, madencilikten açıkça bahsetmiyor.

Rusya Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yerel basına yaptığı yorumlarda sektörün düzenlemesiz kaldığını kabul etti.

İktisadi Kalkınma Bakanlığı’na göre, madenciliğin Medeni Kanun’da verilen yasal tanıma uyduğu için kesin olarak bir girişimcilik faaliyeti olarak düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Bunun hükümetin madencilerin gelirlerini vergilendirmesine ve bütçe gelirlerini artırmasına izin vereceğine dikkat çekildi. Bakanlığın Dijital Ekonomi Geliştirme Departmanı müdür yardımcısı Alexey Minaev, Rus gazetesine şunları söyledi:

”Bu tam olarak devletin vergi şeklinde yararlanabileceği ve insanların gelirlerini yasallaştırabileceği bir alandır. Büyük işletmeler de bununla giderek daha fazla ilgilenmektedir.”

Rusya Yapay Zeka ve Blok Zinciri Birliği’nde ( Racib ) piyasa geliştirme ve düzenlemeden sorumlu başkan yardımcısı Valery Petrov, madencilerin, fonların yasal olarak elde edildiğini kanıtlamayı zor buldukları için, basılmış kripto para biriminden elde edilen gelirleri nadiren Rusya’ya iade ettiklerini belirtti.

Sadece Bitcoin ( BTC ) madenciliğinden elde edilen yıllık gelirin 19.7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve Rusya toplam miktarın yaklaşık %12‘sini oluşturuyor. Petrov, hükümetin vergilendirme konusundaki başarısızlığı nedeniyle Rusya Federasyonu’nun son yıllarda milyonlarca dolar kaybettiğini iddia ediyor.