Rus Sanatçı Olive Allen ABD’de Pasaportunu Yaktı!

Rus Sanatçı Olive Allen ABD’de Pasaportunu Yaktı!

Rus sanatçı Olive Allen, 11 yıl ABD‘de yaşadıktan sonra kendi ülkesinin pasaportunun tek kopyasını New York‘taki Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önünde yaktı.

2018’in başından beri kriptoda olan Allen, pasaport yakma kararını, mevcut hükümet varken Rusya’ya bir daha geri dönmeyeceğini düşündüğü için aldığını söyledi. Sanatçı, tüm Rus sivillerinin hükümetin Ukrayna’yı işgal etme kararını desteklediği algısını değiştirmeye çalışıyor ve anavatanında “beyinleri yıkanmış” bazı insanlar tanıdığını söyledi.

Olive Allen: ‘Putin’in Rusya’sı benim evim değil’

Allen, doğduğu ülke hakkında “Putin’in Rusya’sını evim olarak görmüyorum” dedi. Sanatçı, pasaportunu alenen yakarak, ülkesine dönüşünde mevcut hükümet görevde olursa büyük bir risk almış olacak. Allen, “Mevcut rejimle Rusya’ya asla geri dönemem; çünkü hemen tutuklanırım” dedi.

Twitter hesabından konuşan Olive Allen, Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu ve “Pasaport Yakma” NFT’sinin SuperRare pazarında listeleneceğini ve tüm gelirin kar amacı gütmeyen yardım platformu Giving Block aracılığıyla BTC ve ETH‘de Save the Children International‘a gideceğini söyledi.

Teklif sayfasında, Allen heyecan verici bir açıklama yayınladı: “Ukrayna’daki savaş, masum insanların hayatını alan ve büyük yıkım getiren bir trajedidir. Kalbim kanıyor. Pasaportumu ülkemi sevmediğim için değil, Putin’in Rusya’sına inanmadığım için yaktım. Bugün ve her gün barış ve özgürlükten yanayım.”

Açık artırma 4 Mart’ta SuperRare’de canlı olarak yayınlandı; toplamda 14 teklif aldı ve açık artırma @dedb8 kullanıcısı tarafından 3.66 ETH karşılığında kazanıldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Antik Çağlardan 407 BTC Harekete Geçti!

Rusya vatandaşlığından çıkmak için pasaportu yakmaktan daha fazlası gerekiyor

Sadece pasaportu yakmak, tek başına bir ülke vatandaşlığından çıkmaya yetmez. Rusya hükümeti 2002 yılında federal mevzuatla Rusya dışında yaşayan bir kişinin kendi takdirine bağlı olarak Rusya tarafından suçlanmaması, başka bir vatandaşlığı olmaması veya “Rusya Federasyonu’na ödenmemiş bir yükümlülüğünün olmaması” şartıyla Rus vatandaşlığını bırakabileceğini açıkça belirtmiştir.

Allen’ın, ülkeyle olan ilişkisini yasal olarak sona erdirmek için bir Rus büyükelçiliğinde evrak doldurması ve hasarsız bir pasaport sunması gerekiyor.

Olive Allen, Ukrayna’ya yardım etmek için para toplamak amacıyla NFT’leri kullanma konusunda tek başına değil. Time dergisi, bir web3 girişimi olan TimePieces‘in Artists for Peace‘i başlatacağını duyurdu. Ukrayna’daki insani yardım çalışmalarına fon sağlamak amacıyla 59 sanatçının yer aldığı bir NFT müzayedesi satışa çıkarılacak. Şirket, herhangi bir satıştan kesinti yapmayacağını bildirdi.

Ukrayna hükümeti, savaş için para toplamak amacıyla bir NFT koleksiyonu oluşturuyor ve Aid for Ukraine, Solana merkezli üç NFT’yi bağış olarak aldı.