Rus Parlamenter Kripto Para Madenciliğini İncelemeyi ve Düzenlemeyi Önerdi

Rus Parlamenter Kripto Para Madenciliğini İncelemeyi ve Düzenlemeyi Önerdi

Parlamento üyesi Andrey Lugovoy, ülkenin parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması’ndan Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasına göre, Rus hükümetinin kripto para madenciliğini yasallaştırmaya çalıştığını dile getirdi.

Aynı zamanda güvenlik ve yolsuzlukla mücadele komitesinin başkan yardımcısı olan Lugovoy, kripto madencilerinin yılda 2 milyar ABD doları olan kazançları üzerinden vergi ödemediğini söyledi.

Lugovoy, yapılan düzenlemeyle birlikte, açıklamaya göre, kolluk kuvvetlerinin genellikle suç işlenip işlenmediğini belirlemek için çıkmaza girdiğini de sözlerine ekledi.

Rusya, madencilerin Çin’den çıkışından yararlananlardan bir bölge oldu. Alternatif Finans Cambridge Merkezi’nden en son veriler ağustos sonu itibariyle, ABD ve Kazakistan’dan sonra şu anda üçüncü büyük madencilik merkezinin  Rusya olduğunu gösteriyor. Rusya, Nisan sonundaki küresel Bitcoin hash oranının %11,2‘sini oluşturdu.

Ek olarak Rus Devlet Duması, kripto para madenciliği alanındaki düzenlemeler oluşturma konusundaki karmaşık sorunu ele alacak bir çalışma grubu oluşturdu.

Eylül ayında Rusya Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Duma’nın girişimci faaliyetleri ele alan yasalar kapsamında kripto madenciliğini düzenlemesini tavsiye etti.

Bu haftanın başlarında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı, Aksakov’un kripto para planlarına desteklerini dile getirirdi.

Kripto para madencileri Çin’den ülkeye taşındıkça, Rusya’daki kripto madenciliği sorunu gerçekten önemli bir hale geldi.