HaberlerKripto Para Haberleri

Rus Milletvekilleri, Sözleşmeler Kapsamında Kripto Para Ödemelerine İzin Vermek İçin Harekete Geçti

Rus millet vekilleri sözleşmeler ile taraflar arasındaki kripto para ödemelerini yasallaştırmayı hedefliyor.

Rus milletvekilleri dijital varlıkların sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olarak kullanılmasına izin verecek değişiklikler üzerinde çalışmaya başladı.

Dijital finansal varlıklar, Rus yasalarına göre mülk olarak kabul edilir.  Sözleşmeler ile taraflar arasındaki kripto ödemeleri  yasallaştırılabilir.

Devlet, Sözleşmeye Dayalı Kripto Para Ödemelerini Yasallaştırmak İçin Medeni Kanunu Değiştirecek

Rus milletvekilleri yaptıkları çalışmalar ile kripto paralara karşı olumlu duruşlarını bir kez daha göstermiş oldu. Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma, sözleşme ödemelerinde kripto para birimlerini kullanmanın önündeki engelleri kaldırmak için harekete geçti.

Öneriler devam eden bir incelemeye tabi, ancak Yasama Komitesi başkanı Pavel Krasheninnikov‘a göre bu konuda bir fikir birliği var. St.Petersburg Hukuk Forumu’nda konuşan milletvekili açıklamalarında şunları söyledi:

Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şimdi uygun onay prosedüründeyiz, ancak dijital para birimlerinin, adlarına göre sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olabileceği konusunda bir anlayış var.

Krasheninnikov, dijtal para birimlerinin Rusya’da yasal bir ihale olmasa da, sözleşmeye dayalı hukuk çerçevesinde ödemeler için kullanılabileceğine inandıklarını kaydetti.  Milletvekili, “Bunun bir mülk olduğuna inanıyoruz” dedi.

Rusya, 1 Ocak‘ta yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Birimleri Hakkında Kanun” ile kripto para birimlerine düzenlemeler getirmişti.

Mevzuat, Bitcoin gibi kripto paraları mülk kalemleri olarak sınıflandırmakta ve mal ve hizmet ödemelerinde kullanılmalarını yasaklamaktaydı. Ancak son çalışmalar ile dijital varlıkların önündeki engellerin kaldırılması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu