Rus hükümeti ve merkez bankası Bitcoin’i para birimi olarak sınıflandırmayı kabul etti

Rus hükümeti ve merkez bankası Bitcoin’i para birimi olarak sınıflandırmayı kabul etti

Salı günü yapılan açıklamaya göre, Rus hükümeti ve merkez bankası kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği konusunda bir anlaşmaya vardı .

Rusya hükümeti ve merkez bankası şu anda kriptoyu dijital finansal varlıklardan ziyade “para birimlerinin analoğu” olarak tanımlayacak bir yasa taslağı üzerinde çalışıyor. 

Rapor ayrıca, 600.000 ruble’den (yaklaşık 8.000 Dolar) fazla kripto para birimi işlemlerinin suç olarak ilan edilmesi gerektiğini de vurguluyor. Ödeme şekli olarak kripto paraları yasa dışı bir şekilde kabul edenler para cezası alacak.

Bu haber, Rus hükümetinin dijital para birimlerini nasıl ele alacağına dair aylarca süren spekülasyonlardan sonra geldi. Bu kararın Rusya’daki işletmeler ve vatandaşlar için ne anlama geleceği hala belirsiz olsa da, ülke yavaş yavaş kripto para fikrine ısınıyor gibi görünüyor.

Ocak ayında Rusya Merkez Bankası, endüstrinin spekülatif doğası hakkında uyarıda bulunan bir raporda ülke çapında bir kripto yasağı çağrısında bulundu. 

Banka ayrıca, finansal firmaların dijital varlıkları yasaklama teklifinin bir parçası olarak kripto işlemlerini kolaylaştırmamaları gerektiğini de belirtti.

Ancak teklif, Rusya Maliye Bakanlığı’nın muhalefetine yol açtı. Merkez bankasının yasaklama çağrısından birkaç gün sonra, bir bakanlık yetkilisi olan Ivan Chebeskov, hükümetin kriptoyu tamamen yasaklamak yerine düzenlemesi gerektiğini söyledi. Toplam yasağın Rusya’nın teknolojide geri kalmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Başkan Putin’in ülkenin kripto para madenciliği sektörünü düzenleme çabalarını desteklediğine dair raporlar da ortaya çıktı.