Rus Hükümeti Kripto Vergilerinden Yıllık 13 Milyar Dolar Elde Edebilir

Rus Hükümeti Kripto Vergilerinden Yıllık 13 Milyar Dolar Elde Edebilir

The Bell’e göre Moskova, kripto para birimlerini düzenleme seçeneklerini tartmaya devam ederken, ön tahminler Rus yetkililerin piyasadan 13 milyar dolara (1 trilyon ruble) kadar vergi toplayabileceğini gösteriyor.

Yerel Rus basını, hükümetin analitik merkezi tarafından hazırlanan, ülkedeki kripto pazarını değerlendirmek ve vergilendirmek için farklı seçenekler sunan rapora atıfta bulundu.

Küresel Kripto Varlıklarının %12’si Rusların Elinde

Raporun yazarları, Rusya‘nın küresel kripto pazarındaki payını kabaca %12 olarak tahmin ediyor.

Geçen yıl küresel kripto para piyasasının ortalama değeri 1,87 trilyon dolar iken, Rusya’nın payı kabaca 214 milyar doları civarıydı.

Aynı rapor, basitleştirilmiş bir vergi sisteminin bile yılda bir trilyon rubleye kadar kazanç üretebileceğini ve bunun kabaca 13 milyar dolara eşit olduğunu tahmin ediyor.

Analitik merkezin uzmanlarına göre vergilendirme, biri kripto borsaları ve aracılar gibi tüzel kişiler için ve diğeri kripto para birimlerine yatırımdan elde edilen gelirler için olmak üzere iki düzeyde uygulanabilir.

Tahminleri, devletin kripto para birimlerine yatırım yapmaktan elde edilen geliri vergilendirerek, vergi oranına bağlı olarak, devletin yasal kripto borsalarından yılda 90 ila 180 milyar ruble (1,2 ila 2,4 milyar ABD doları arasında) toplayabileceğini ve ek 606 milyar ruble (8 milyar ABD doları) kasasına koyabileceğini ileri sürdü.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japon Mesajlaşma Devi LINE, Yerel Tokeni Uygulama İçi Kullanıma Açacak

Madencilik ne olacak?

Bu arada, Devlet Duma Sanayi Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev, kripto madencileri için minimum %15 gelir vergisi önerdi.

Gutenev; “Kripto para birimlerini menkul kıymetlerle eşitlersek, madencilik yapanlar arasında belirli geçitler varsa ve bu madenciliği yapılan kripto para birimi, gelir vergisinin ödenmesi gereken bir menkul kıymet haline geldiğinde, gelir vergisin %15’ten az olmamalıdır.” dedi.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre Rusya, ABD ve Kazakistan‘ın ardından Bitcoin madenciliğinde üçüncü en büyük merkez konumunda yer alıyor.

Çin‘in madencilik yasağının ardından, Rusya, hashrate payının %6,8’den %11,2’ye yükseldiğini görerek en büyük göç noktalarından biri olarak ortaya çıktı.

Ülkenin merkez bankası kısa süre önce kripto para birimlerinin ülkede ihraç edilmesini, dolaşımını, takasını ve ticaretini yasaklamak isteyen kapsamlı bir yasak önerdi.

Ancak, Maliye Bakanlığı da dahil olmak üzere hükümetin diğer bölümleri katı yasaklara karşı çıktı ve Rus makamlarının işlemler üzerinde daha güçlü bir kontrole sahip olmasını sağlayacak kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi savundu.