Rus Hükümeti, Bölgesel Yetkililerin Kripto Madencileri için Elektrik Oranlarını Artırmasına İzin Verdi

Rus Hükümeti, Bölgesel Yetkililerin Kripto Madencileri için Elektrik Oranlarını Artırmasına İzin Verdi

Moskova’daki federal hükümet, bölgelerin nüfus için yerel elektrik tarifelerini belirlemesine izin verdi. Bu, evlerde kripto madenciliğini etkileyecek bir önlem olarak nitelendirildi. Rusya’da sübvansiyonlu ev elektriği genellikle bodrumlarda ve garajlarda dijital para üretmek için kullanılıyor.

Evlerinde kripto para madenciliği yapan Ruslar, bölgesel yetkililerin sağlanan elektrik enerjisini belirli oranlarda sınırlamasına izin veren bir reform sonucunda daha yüksek elektrik faturaları ile karşı karşıya kalabilir.

Bu gelişme, yerel hizmetlerin genel nüfus için mevcut olan sübvansiyonlu elektrik miktarı için eşik belirleme yetkileri talep ederken, yerleşim bölgelerinde kripto madenciliğinin yayılmasından şikayet etmesinin ardından geldi.

Rus Kommersant gazetesinin bildirdiğine göre, özel müşteriler bu eşikleri aşan tüketim için daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Ucuz elektriğin zaten ayda 150 kWh ile sınırlı olduğu Kırım hariç, çoğu Rus bölgesi henüz yeni fiyatlandırma planları benimsemedi. 

Federal Antimonopoly Servisi ve Enerji Bakanlığı, yeni politikanın “uygunsuz enerji tüketimini” azaltmayı amaçladığını ve çoğu tüketici için harcamaları artırmaması gerektiğini ifade etti.

Rusya’daki evler için elektrik tarifeleri devlet tarafından düzenlenmektedir. Elektrik hizmetleri, işletmeler için daha yüksek oranlarla farkı telafi eder. 

Rusya’nın enerji piyasaları düzenleyicisinden alınan verilere göre, 2021‘de şirketlerin bu ‘çapraz sübvansiyonu’ finanse etmek için 240 milyar ruble (3,3 milyar dolara yakın) ödemesi bekleniyor.

Kommersant tarafından aktarılan bir tahmine göre, geçen yıl Rusya Federasyonu’nda hane başına aylık ortalama tüketim yaklaşık 250 kWh idi. Apartman bloklarındaki evlerin yaklaşık %40‘ı artık ayda 600 kWh’den fazla tüketiyor.