Rus Hükümeti, Ülkenin Bitcoin’i Yasal Ödeme Aracı Olarak Kabul Etmeye Hazır Olmadığını Söyledi

Rus Hükümeti, Ülkenin Bitcoin’i Yasal Ödeme Aracı Olarak Kabul Etmeye Hazır Olmadığını Söyledi

El Salvador, bugün Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak resmen kabul ederken, Rus hükümeti BTC’nin resmi para birimi olarak kabul edilebileceği bir senaryoya karşı olumsuz tutumunu yineledi.

Yerel haber ajansı RIA Novosti’nin bugün aktardığı bilgilere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in resmi temsilcisi Dmitry Peskov, Rusya’nın Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanımak için hiçbir nedeni olmadığını iddia etti.

Kremlin temsilcisi, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleneksel para araçlarıyla uyumlu hale getirmenin ülkenin finansal ve ekonomik sistemine zarar vermekten başka bir şey getirmeyeceğini savundu. Peskov, “Açıkçası Rusya bu tür hamlelere hazır değil” dedi.

Peskov’un son sözleri, Rusya’nın kripto para birimi ödemeleri yasağının önemli bir mimarı olan Anatoly Aksakov’un benzer bir açıklamasını tekrarlayarak, Rus hükümetinin Bitcoin’e uzun süredir devam eden şüpheci yaklaşımıyla aynı doğrultuda geliyor.

Geçen Ağustos ayında Aksakov, kripto para birimini ödeme olarak kabul etmenin esasen “finansal sistemin yok edilmesi” anlamına geleceğini savundu .

Rusya, Ocak 2021’de ülkenin ana kripto yasası olan “Dijital Finansal Varlıklar Yasası” kapsamında kripto para birimi ödemelerini ülkede resmi olarak yasakladı.

Yasa, Rusların Bitcoin gibi kripto para birimleri satın almasını veya ticaretini yasaklamıyor. Mayıs 2021’de, bazı Rus milletvekillerinin, kripto ödemelerine “sözleşme aracı” olarak izin verecek değişiklikleri göz önünde bulundurarak , kripto ödeme yasağının kısmen geri alınmasını düşündükleri bildirildi.