Risk yönetimi devi Moody’s: ”El Salvador’un BTC satın alma çılgınlığı varsayılan riskleri artırıyor”

Risk yönetimi devi Moody’s: ”El Salvador’un BTC satın alma çılgınlığı varsayılan riskleri artırıyor”

El Salvador’da Bitcoin’in BTC ) benimsenmesi, uluslararası risk derecelendirme kuruluşlarının Orta Amerika ülkesi başkanı Nayib Bukele‘yi ve kripto para birimiyle olan ilişkilerini yakından kontrol etmesine neden oldu.

derecelendirme firması Moody’s’e göre, El Salvador’un Bitcoin satın alma çılgınlığı devam ederse, ülkenin finansal riskini daha da kötüleştirebilir. Bloomberg’e konuşan Moody’s analisti Jaime Reusche’e göre, Başkan Nayib Bukele’nin yönetimi geçmişte Bitcoin ticaretini “oldukça riskli” hale getiren likidite sorunları yaşadı.

Tahminlerde, El Salvador’da şu anda yaklaşık 1.391 Bitcoin bulunduğu ifade edildi; Ancak Reusche, “Eğer bu çok yükselirse, geri ödeme kapasitesi ve ihraççının mali profili için daha da büyük bir risk teşkil eder” dedi.

Bloomberg’e göre El Salvador’un 800 milyon dolar değerinde bir tahvili var. Ayrıca Moody’s geçen yılın Temmuz ayında hükümetin kredi notunu CAA1‘e düşürerek ülkenin yükümlülüklerini yerine getirmeme olasılığının çok yüksek olduğunu gösteriyor.