Faydalı BilgilerHaberler

Risk Analizi Yönetimi ile Portföy Koruması

Teknik Analizdeki Risklerin En Aza İndirilme Durumları

Risk analizi, işletmelerin ve bireylerin işlemleri sırasında ortaya çıkabilecek risklerin önceden analiz edilerek ve ayrıntıları ile tanımlanıp değerlendirilmesi ve bu riskleri minimize edecek veya tam olarak ortadan kaldıracak önlemlerin alınması olarak tanımlanabilir.
Peki nedir? Teknik analizdeki risklerin en aza indirilme durumları.

Risk:ödül oranınızı hesaplamak için beklenmeyen bir fiyat değişimi sonrasında kaybetmeyi göze alacağınız miktarın(risk), pozisyonu kapattığınızda etmeyi umduğunuz kara(ödül) bölünmesiyle bulunur. En popüler risk:ödül oranları  1:1 ,2:1, 3:1, 4:1 şeklindedir ve işlem stratejinize bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  • Mevcut olarak işlem yapmayı düşündüğünüz emtia,kriptopara, kıymetli metaller gibi alım satım işlemlerinde,öncelik olarak işleme dahil olmadan önce risk analizi yapmak en kötü senaryolar karşısında bile işlem disiplini ve stratejinizi köreltemeyeceği gibi backtest olarak kayıt altına aldığınız işlem verileri olarak kullanılabilir.

Burada esas  olan işleme giriş,stop ve işlem sonlandırma adımlarıdır.

FX İşlemleri Risk Uyarısı Kaldıraçlı alım satım (Foreks) işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu denli risk düzeyi yüksek olan işlemler öncesinde risk analiziniz yok ise oluşabilecek negatif durumlarda anlık alınan kararlar ile hem stratejinizi hemde işleminizi riske atabilirsiniz.

Teknik analiz’de risk raporu karlılık zarar gibi durumları basit bir teknik çizim ile anlatmak istiyoruz.

Yukarıdaki mevcut bitcoin grafiği üzerinde, herhangi bir formasyon için karlılık durumu stop alanı ve kar marjı için 1:1 oranda olan bir analiz mevcut grafik üzerindeki açıklamaları okuyunuz.

Açıklaması ise yapı itibari ile bulunan bir ikili dip sonrası sağlıklı alandan giriş hesap edilerek  kar zarar dengesi hesap edilmiş olup en fazla 1:1 oranda zarar vereceği gerçeği  ile mevcut  formasyon %100 çalışacak diye bir durum olmamak ile beraber strateji ve disiplin gereği stop olunması gereken alanda stop olunmalı ve işleme girerken en az 1:1 oranda kar durumu yok ise işleme dahil olmak zorunda değiliz. Bir çoğumuz çizilen grafiklere geç giriş yaparak mevcut yapının gelişim aşamasında işleme dahil olduğumuz için kar marjımız azalmaktadır,risk analizi ve stratejisi bu sebep ile çok önemli.

Alt kısımda bulunan LTC grafiğimiz için mevcut yapı gereği 1:1 oranda kar marjının olması ve hatalı işleme giriş sonrası alınan riskin farkına varabilir, bu sebep ile işlem stratejisi ve disiplini açısından her işlem için karlılık durumları için analiz yapmak çoğu zaman almaya çalıştığımız küçük karlar için aldığımız riskleri , göz önüne serecektir.

Neden mi? Risk analizi yapmalıyız  daha öncede belirtiğimiz gibi işleme giriş yaptığınız aşamada herşey yolunda gitmeyebilir, dış etkenler ve faktörlerden dolayı işleminiz stop ile sonuçlanabilir, yapmış olacağınız risk rapor analizi ile hem işlem açmak için güveniniz kırılmaz hemde işlemlerde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu