Altcoin Haberleri

Ripple Yatırımcıları Dikkat: Kritik Oylama Başladı!

Ripple’ın XRP Ledger’ı Ripple X, XRP Ledger (XRPL) için XLS-30 AMM değişikliğinin önerildiğini ve merkezi olmayan finansal uygulamalarda kıymetli bir adım atıldığını duyurdu. Değişiklik şu anda, doğrulayıcı topluluğunun XRPL Mainnet’e entegrasyonuna karar vereceği bir oylama sürecinden geçiyor. İşte detaylar…

Ripple için kritik oylama başladı

Türünün birinci örneği olarak tanımlanan XLS-30, lokal bir protokol olarak inşa edilmiştir. XRPL’ye mahallî AMM fonksiyonelliği getirerek otomatik likidite havuzlarında varlık alım satımına imkan sağlamayı amaçlamaktadır. Öne çıkan özelliklerinden biri, arbitrajcıları yanlış fiyatlandırma fırsatları için teklif vermeye teşvik etmek üzere tasarlanan Daima Müzayede Düzeneğidir. Bu düzenek, likidite sağlayıcıları için kalıcı olmayan kayıpların tesirlerini azaltmayı amaçlamakta.

Geçen yıl RippleX takımı, protokole mahsus bir otomatik piyasa yapıcıyı (AMM) XRP Ledger üzerindeki buyruk defteri tabanlı DEX ile entegre etmek için XLS-30d teknik spesifikasyonunu önerdi. Kasım 2022’de Devnet’e sunulmasından bu yana, topluluk test ve geliştirme konusunda değerli ilerlemelere şahit oldu. Devnet, yüzlerce AMM havuzunun oluşturulduğunu gördü ve fonksiyonelliğini kıymetlendirmek için çok sayıda cüzdan bağlandı. Ayrıyeten RippleX, AMM takviyesini üç istemci kütüphanesine dahil etti: xrpl.js, xrpl-py ve xrpl4j ve ayrıyeten xrpl.org gezginine entegre etti.

XLS-30 ne manaya geliyor?

XRP Ledger’ın merkezi olmayan yapısı, tek bir otoritenin ağ için kararları dikte edememesini sağlar. XLS-30d değişikliğinin onaylanması için, doğrulayıcı topluluğunun en az %80’inin lehte oy kullanması ve bu fikir birliğinin en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirilirse, değişiklik Mainnet’e entegre edilecektir. Geliştiriciler XLS-30d AMM entegrasyonunu iki temel kullanım durumu için kullanabilirler: yeni finansal uygulamalar oluşturmak ve finansal olmayan uygulamalara entegre etmek. Protokol, geliştiriciler için kolaylaştırılmış bir süreç sunarak ağır işlere olan gereksinimi ortadan kaldırıyor.

Ayrıca, süreksiz kayıpları azaltmak için eşsiz bir açık artırma düzeneği sunarak, arbitrajcıları sıfıra yakın süreç fiyatlarıyla teklif vererek istikrarlı oynaklığı sürdürmeye teşvik eder. Pratik uygulamalarda, örneğin, bir kullanıcı muhakkak bir token için listelenmiş bir NFT satın almak istiyorsa lakin sırf farklı bir tokena sahipse, AMM optimize edilmiş bir süreç fiyatıyla değişimi kolaylaştırabilir. Bu sıkıntısız entegrasyon, bilhassa likit olmayan tokenlar için kullanıcı tecrübesini değerli ölçüde geliştirebilir.

CTO da heyecanını lisana getirdi

Bu sırada Ripple’ın CTO’su, XLS-30 AMM’nin artık ana ağda oylamaya sunulmuş olmasından duyduğu heyecanı lisana getirdi. Ripple’ın Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz kısa mühlet evvel attığı bir tweet’te, en sevdiği XRP Ledger (XRPL) özelliklerinden birini açıkladı. Bu açıklama, RippleX geliştirme grubunun XRPLedger’da XLS-30 Otomatik Piyasa Yapan (AMM) için teklif değişikliğini açıklamasının akabinde geldi. Grup, değişikliğin oylama için hazır hale geldiğini de ekledi. Buna karşılık Schwartz, en sevdiği XRPL özelliğinin -XLS-30 AMM- ana ağda oylamaya sunulduğunu heyecanla belirtti. XRP topluluğu üyeleri sorarken, Ripple CTO’su XLS-30 AMM’yi XRPL için favorilerinden biri yapan şeyin ne olduğunu açıklamadı.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu