Ripple, Kripto Para Birimi Düzenlemesi Vizyonunu Önerdi

Ripple, Kripto Para Birimi Düzenlemesi Vizyonunu Önerdi

Kısa Notlar

  • Bugün Ripple, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital varlıkları çevreleyen düzenleyici bir ortam için vizyonunu ortaya koydu.
  • Üç temel parça önerdi: Kamu-özel işbirliği, halihazırda mevcut düzenleyici çerçeveler üzerine inşa ve güvenli liman hükümleri.
  • Teklif, Ripple’ın SEC ile devam eden yasal savaşının ortasında geldi.

Ripple, ABD‘de kripto para birimi düzenlemesi için önerilen yönergeleri yayınladı. Teklif, Ripple’ın SEC ile devam eden savaşının ortasında tanıtıldı.

Ripple, Kripto Düzenlemesi İçin Öneriler Yayınladı

XRP‘nin arkasındaki şirket olan Ripple, “kripto para birimi düzenlemesine gerçek bir yaklaşım” olarak adlandırdığı blockchain ve kripto para birimi alanını düzenlemek için bir dizi yönerge yayınladı. XRP’nin kamu politikası başkanı Susan Friedman‘a göre, önerilen bu politika çerçevesi kısmen düzenleyiciler ve Kongre üyeleriyle yapılan tartışmalar yoluyla tasarlandı ve XRP CEO’su Brad Garlinghouse, XRP’nin önerilen önlemlerinin “bir düzenlemeye kıyasla avantajlar sunduğunu” belirtti.

Teklif, üç yönlü bir yaklaşım öneriyor: kamu-özel işbirliğini teşvik etmek, halihazırda var olan düzenleyici çerçeveleri uyarlamak ve kripto para birimi inovasyon sanal alanları olarak adlandırılanlar.

Kamu-özel işbirliği baskısı, düzenleyicileri politika oluştururken veya yasama yaparken kripto endüstrisi varlıkları ve piyasa katılımcıları ile çalışmaya teşvik ediyor. XRP, Nisan ayında Temsilciler Meclisi’nden geçen ancak Senato’da beklemede olan 2021 Yenilik Engellerini Kaldırma Yasası’nın eylemdeki en önemli örneğine dikkat çekiyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: XRP’nin Ötesine Geçmeye Çalışan Ripple, Müşterilerinin RippleNet’e Katılmasını Umuyor

XRP’nin önerisindeki ikinci önemli parça, kripto para birimlerinin benzersiz yönlerine daha iyi uyacak şekilde uyarlayarak halihazırda var olan mantıklı düzenleyici çerçevelerden yararlanmaktır. XRP, kısmen “işlerini yürüttükleri mevcut düzenleyici çerçeve” nedeniyle ABD finans piyasalarını “sınıfında birinci” olarak selamlıyor. XRP, halihazırda var olan çerçevelerin basitçe uyarlanmasının zaten “yenilikçilerin aradığı netliği ve tüketicilerin hak ettiği pazar korumalarını sağlayabileceğine” ikna olmuş görünüyor.

Bu amaçla, XRP hem Temmuz ayında tanıtılan Menkul Kıymetler Açıklığı Yasasını (SCA) hem de geçen yıl tanıtılan Dijital Emtia Borsası Yasasını (DCEA) savunuyor. DCEA’yı tamamlayan SCA, “yatırım sözleşmesi varlıklarını” menkul kıymetlerden farklılaştıracak ve DCEA (federal düzeyde) bir “dijital emtia borsası” tanımlayacak ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) yetki ve denetim verecek.

Son olarak, XRP, ağ geliştiricilerinin “belirli koşulların karşılanması koşuluyla federal menkul kıymet yasalarına uymaya gerek kalmadan sınırlı bir süre için” ürün başlatmasına ve ağ geliştirmesine izin veren “güvenli liman” rejimleri olan kripto para birimleri için inovasyon sanal alanları önermektedir.