Altcoin Haberleri

Ripple Davasında Son Gelişme: SEC’den İtiraz Geldi!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Ripple’ın bir New York mahkemesinin kurumun bir kararın bir kısmını temyiz etmesine müsaade vermemesi gerektiği istikametindeki argümanına karşı çıktı. ABD SEC ile Ripple Labs ortasında devam eden yasal çabada SEC, kripto para ünitesi XRP’yi çevreleyen kritik yasal nüansları ele almak için dava ortasında bir itiraz için güçlü bir dava açıyor. Bu uyuşmazlık, Ripple’ın kripto para borsaları aracılığıyla ferdî yatırımcılara XRP sunma aksiyonlarının menkul değerler maddelerini ihlal edip etmediği ve daha geniş kripto para ünitesi sanayisine uzanan tesirleri etrafında dönüyor.

SEC, Ripple notuna karşılık verdi

SEC’in son atılımı, Ripple’ın kripto şirketinin temyiz muhtaçlığına karşı savunduğu notuna bir cevap olarak geldi. Lakin SEC’in başvurusu, yargı müdahalesine duyulan zarurî gereksinimi vurgulayarak bu duruşa kesin bir biçimde karşı çıkıyor. SEC’in cevabı, XRP’yi çevreleyen yasal soruların Ripple’ın ötesine geçtiğine işaret ediyor. Ayrıyeten tüm kripto para ekosistemi için daha geniş tesirleri olduğuna olan inancını vurguluyor. Cevapta, “Davalıların kendileri, meselelerin sanayi çapında ehemmiyete sahip olduğunu ve özel bir sonuç doğurduğunu söylüyorlar” diyor.

Bu hukuksal gayretin temelinde Yargıç Analisa Torres’in Temmuz ayında verdiği çok değerli bir karar yatıyor. Yargıç Torres, Ripple’ın kurumsal yatırımcılara XRP satarken federal menkul değerler yasasını ihlal ettiği, lakin perakende yatırımcılar kelam konusu olduğunda bunu yapmadığı sonucuna vardı. Görünüşte çelişkili olan bu karar, kıymetli bir yasal belirsizlik yarattı ve kripto para ünitesi düzenlemesinin esasen karmaşık olan ortamını daha da karmaşık hale getirdi. Karmaşıklığa ek olarak, birebir mahkemedeki öbür bir yargıç olan Yargıç Jed Rakoff, SEC tarafından açılan farklı bir davada farklı bir sonuca vardı.

Yargıçların kararı birbiriyle dengeli değil

Aynı bölge mahkemesindeki yargıçlar ortasındaki bu uyuşmazlık, SEC’in birincil dava ilerlemeye devam ederken daha yüksek mahkemelerin muhakkak yasal soruları ele almasına müsaade verecek bir orta temyiz için argümanının odak noktası haline geldi. Devam eden Ripple-SEC yasal uyuşmazlığı, daha geniş kripto para ünitesi sanayisi için değerli tesirlere sahip. Kripto varlık alanını kuşatmaya devam eden düzenleyici belirsizliğin altını çiziyor. XRP’nin bir menkul değer olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağının belirlenmesi, potansiyel olarak başka kripto para üniteleri için düzenleyici çerçeveyi etkileyecek geniş kapsamlı sonuçlara sahiptir.

SEC’in dava ortası temyiz arayışı başarılı olursa, menkul değerler kanunları kapsamında kripto para ünitelerinin ele alınması için değerli yasal emsaller ve kılavuzlar oluşturabilir. Bu durum, öbür Blockchain projelerinin ve kripto varlıkların ABD’deki ve global çapta düzenleyici kurumlarla nasıl alaka kuracağını kıymetli ölçüde etkileyebilir. Nihayetinde, bu yasal çabanın sonucu, kripto para ünitesi düzenlemesinin geleceğini şekillendirmede çok kıymetli bir rol oynayabilir.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu