Rio de Janeiro Belediye Başkanı, Şehrin Hazinesinin %1’i İle Bitcoin’e Yatırım Yapacak

Rio de Janeiro Belediye Başkanı, Şehrin Hazinesinin %1’i İle Bitcoin’e Yatırım Yapacak

Rio de Janeiro belediye başkanı Eduardo Paes, şehrin Hazinesinin %1‘ini bitcoin olarak tahsis etmeyi planlıyor. Eğer bu gerçekleşirse, birincil kripto para birimini bir değer deposu olarak satın alan ilk Brezilya şehri olacak.

Belediye Başkanı Eduardo Paes, Miami’nin Bitcoin’i destekleyen belediye başkanı Francis Suarez ile bir konferansta konuyu tartışırken Rio İnovasyon Haftası’nda planlarını sundu. Paes, “Kripto Rio’yu başlatacağız ve Hazine’nin %1’ini bitcoin’e yatıracağız” dedi.

Brezilya Sosyal Demokrat Partisinin 52 yaşındaki üyesi, Suarez’in Miami’yi bir kripto para birimi merkezine dönüştürme çabalarına övgüde bulundu. İkincisi, daha önce , şehrinin Hazine rezervlerinin %1‘ini Bitcoin’e koyma fikrini keşfetmeye açık olduğunu söyledi.

Miami kendisini ABD’nin kripto para birimi merkezi olarak konumlandırırken, Rio dijital varlık endüstrisi için Güney Amerika merkezi olmayı hedefliyor. Paes diyor ki:

“Rio de Janeiro, Güney Amerika’nın teknoloji başkenti olmak için gereken her şeye sahip. Rio İnovasyon Haftası gibi etkinlikler, şehrin çalışmak, yaşamak ve yenilik yapmak için mükemmel bir yer olarak imajını güçlendirmeye geliyor.”

Rio de Janeiro, Brezilya’nın finansal kalbi olduğundan, olası bitcoin kabulü, birincil kripto para biriminin geliştirilmesi için büyük bir adım olarak kabul ediliyor. Ekonomisi aynı zamanda Latin Amerika bölgesindeki en büyük ve küresel olarak en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir.

Bitcoin yatırımına paralel olarak belediye başkanı Paes, önde gelen dijital varlığa ödeme yapıldığında vergilerde %10 indirim sağlamayı planlıyor. Geçen yıl, Miami’nin lideri benzer tutumlar sergiledi ve vatandaşların vergileri ABD doları yerine BTC olarak ödemesine izin vereceğini söyledi.