Revolut, Avrupa bankacılık kredilendirme lisansını aldı

Revolut, Avrupa bankacılık kredilendirme lisansını aldı

Revolut Bank‘a, yapısını basitleştiren ve kıtadaki hizmetleri genişletmek için bir hamle işaret eden Litvanya üssü aracılığıyla Avrupa‘da tam bankacılık lisansı verildi.

Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) kararı, Revolut’a tüketici kredisi vermek gibi yeni yetenekler kazandıracak.

Şirketin Avrupalı ​​müşterileri artık mevduat garanti planı kapsamında korunacak.

Değişiklikten önce Şirket, Avrupa Ekonomik Alanı‘nda (AEA) uzmanlaşmış bir bankacılık lisansı ve bir ödeme lisansı aracılığıyla faaliyet gösteriyor ve hizmetlerini devre dışı bırakıyordu. Özel bir bankacılık lisansı, bankaların mevduat almasına izin verir, ancak başka bir hiçbir şeye izin vermez.

AB’nin pasaport sistemi, yetkili firmaların her bir AB ve AEA ülkesinde yerel lisanslara ihtiyaç duymadan blok içinde serbestçe ticaret yapmalarını sağlar.

Şirketin Portekiz‘de yakın zamanda piyasaya sürülmesi, düzenleyicileri mevduat garantisinin Portekiz Mevduat Garanti Fonu ile değil, merkezinin bulunduğu Litvanya koruma mekanizması ile ilişkili olduğunu netleştirmeye sevk etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: CNBC Raporuna Göre Milyonerlerin %83’ü Kriptoya Yatırım Yapıyor

Revolut Bank’a özel banka lisansı ilk olarak Aralık 2018’de ECB tarafından verildi. Fintech, bankacılık faaliyetlerine 2020’de başlayarak Litvanya ve Polonya’da korumalı mevduat hesapları ve kredi hizmetleri sundu; o zamandan beri faaliyetlerini 18 AB pazarına genişletti.

Hareket, bankanın yeni bölgelere genişleme yönündeki küresel baskısının ortasında geldi. Revolut, bu yılın başlarında hem İngiltere hem de ABD bankacılık lisansları için başvurmuştu. Şirket sözcüsü, İngiltere lisansının 2022’de verilmesini beklediğini söyledi.