Reuters’tan Binance’e Ağır Suçlama

Reuters’tan Binance’e Ağır Suçlama

Dün yayınlanan bir raporda Reuters, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance‘in mevzuata uygunluk uygulamalarına yönelik soruşturmasının bulgularını ortaya çıkardı.

Yazarlar, şirketin CEO’su Changpeng Zhao‘nun, hükümet denetimine açık olduğunu ilan ederken, düzenleyicilerin finansal ve kurumsal yapı bilgileri taleplerini sistematik olarak reddeden ve uygun müşteri geçmişi kontrollerinden kaçınan bir organizasyonu yönettiği, tekrar eden bir modelin varlığını öne sürüyorlar.

Rapor edilen bulgular, Binance’in eski üst düzey çalışanlarının ve danışmanlarının hesaplarının yanı sıra çeşitli ulusal düzenleyiciler ile şirket arasındaki iç yazışmalar ve gizli mesajlar gibi belgelerin incelemesine dayanmaktadır. Belgeye göre, birkaç üst düzey çalışan, şirketteki Müşterinizi Tanıyın/Kara Para Aklamayı Önleme (KYC/AML) standartlarına ilişkin endişelerini defalarca dile getirdi, ancak bu durum CEO tarafından sürekli göz ardı edildi.

Ek olarak, şirketin aşırı kara para aklama riski taşıdığı belirlenen yedi ülkeden yeni müşteriler almaya devam ederken kendi uyum departmanının tavsiyelerine karşı hareket ettiği bildiriliyor.

Raporun yazarlarının sunduğu büyük portre, açıklanan davranış modelinin borsanın faaliyet gösterdiği birçok ülkede normalde düzenleyici onay veya lisans gerektirecek finansal ürünler sunarken belirsiz yargı ilişkisini ve şeffaf kurumsal yapıyı sürdürmesine izin vermesidir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Güney Kore, Metaverse Oyun Piyasasını Devralmanın Peşinde

Binance CEO’su Suçlamalara Karşın Birkaç Cümle Kurdu

Reuters’in soruşturmasına yanıt olarak şirket sözcüsü, raporun bulgularının eski veya tamamen yanlış bilgilere dayandığını söyledi. Binance CEO’su Changpeng Zhao daha sonra Twitter aracılığıyla şunları söyledi:

Türkçe Çevirisi:

“FUD. Binance’den izin verilen insanlarla konuşan gazeteciler ve işe yaramayan ortaklar bizi karalamaya çalışıyor. Kara para aklamayı önlemeye, şeffaf ve hoş karşılanan düzenlemeye odaklandık. Harekete geçmek kelimelerden daha etkindir. Sarsılmaz desteğiniz için teşekkür ederiz!”

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, platformunda çeşitli yargı bölgelerinde şüpheli faaliyetlere ilişkin devam eden soruşturmalara rağmen kripto borsa şirketi, Tayland‘da olası bir dağıtımla bağlantılı en son hamleyle yeni pazarlara açılmaya devam ediyor.

“Bu haber içeriği Cointelegraph’tan direkt alınmıştır. Sorumluluk StevedaBitcoin kuruluşu olan StevedaNews’e ait değildir.”