Reklam Standartları Kurumu (ASA), Arsenal’in taraftar tokeni hakkında reklam kurallarını ihlal ettiğini söyledi

Reklam Standartları Kurumu (ASA), Arsenal’in taraftar tokeni hakkında reklam kurallarını ihlal ettiğini söyledi

İngiltere’nin Reklam Standartları Kurumu’na (ASA) göre İngiliz futbol kulübü Arsenal, taraftarlar için bir kripto para birimini tanıtarak reklam kurallarını çiğnedi. Watchdog’a göre Arsenal taraftar tokeni bir web sayfası ve bir Meta gönderisi aracılığıyla yanlış bir şekilde tanıtıldı.

ASA’ya göre, futbol kulübü özellikle yatırım riskini gösteremedi. Arsenal, konuyla ilgili finansal riskler olduğunu ve konunun bağımsız bir incelemesine gideceğini belirttiğini dile getirdi.

ASA, ihlallerin Arsenal’in resmi web sitesinde ve kulübün Meta sayfasında $AFC’nin tanıtımıyla ilgili olduğunu söylüyor. ASA, bu iki paylaşımda sorumsuzluk ve izleyicileri yanıltma gibi sorunlar olduğunu söyledi.

ASA tarafından yapılan önemli açıklamalardan biri, futbol kulüplerinin izleyicileri taraftar tokenlerinin kripto varlıkları olduğu konusunda net bir şekilde bilgilendirmesi gerektiğiydi ve ayrıca şunları ekledi:

“Kripto varlıklara yapılan yatırımların değeri değişkendir”

İngiltere, ülkedeki kripto para birimi ve ilgili reklamlar konusunda çok temkinli davranıyor. ASA, bir hafta önce birkaç reklamı yasakladı ve kripto para birimi reklamları için kırmızı alarm verdi.

Spor, uzun zamandır kripto varlıklarının muazzam değere sahip olarak lanse edildiği bir endüstri olarak görülüyor. Takımlar, kulüplerini veya takımlarını destekleyenlere büyük fayda sağlayabiliyorlar. Taraftar tokenleri şimdiden futbol kulüplerine milyonlar kazandırdı.

Artık İngiltere Premier Lig, NBA ve MLS gibi organizasyonların kripto paralar ile yakın bir bağları bulunuyor. Barcelona’dan Juventus’a kadar birçok futbol kulübü de tokenlerini yayınladı. Bunların çoğu, spor odaklı kripto platformu Socios aracılığıyla oldu.

Taraftar tokenlerin belirsizliğe dönüşmesi pek mümkün görünmüyor. Ancak düzenleyicilerin kuralları ve kısıtlamaları uygulamaya başlayacağına şüphe yok.