Ray Dalio, Dogecoin ve Bitcoin’e Ağırlık Veriyor

Ray Dalio, Dogecoin ve Bitcoin’e Ağırlık Veriyor

Bridgewater Associates başkanı Ray Dalio, Lex Fridman’ın podcast’inde Tesla CEO’su Elon Musk’ın aya Dogecoin gönderme çabasını “sevimli” olarak nitelendirdi.

Elon Musk’un havacılık şirketi SpaceX, gelecek yıl ay’a DOGE-1 adlı 40 kilogramlık kübik bir uyduyu göndermek için Mayıs ayında Dogecoin ile ödeme yaptı.

Ek olarak hedge fonu patronu, Bitcoin’i “alternatif para” olarak görüyor. Yaygın para basımı nedeniyle farklı para birimleri arasında rekabet olacağını tahmin ediyor:

Bitcoin bu rekabetin bir parçası, ancak birçok para olacak (sadece kripto para değil).

Dalio, bu yılın başlarında popülaritesinde muazzam bir artış yaşayan NFT’lerin bağımsız bir para türü olarak ortaya çıkabileceğini söyleyecek kadar ileri gidiyor. Amerikalı milyarder şimdiye kadar herhangi bir NFT satın almaktan kaçındı, ancak hala merakını koruyor.  

Yöneticiye göre altın, binlerce yıldır evrensel para olarak kabul edildiğinden ve dünya çapında merkez bankası rezervlerinde üçüncü en büyük holdingi oluşturduğundan, hala tercih edilen bir zenginlik deposudur. Ek olarak, sarı metal izlenemez, bu da onu milyarder için çekici hale getiriyor.

Dalio, kripto para biriminin altını geçebileceğini düşünmediği için Bitcoin’in 1 milyon dolara ulaşacağını düşünmüyor. Bunun yanında amiral gemisi kripto para biriminin altının yaklaşık %20’si değerinde olduğunu tahmin ediyor.