Profesyonel Araştırma: Wall Street Netflix’in stratejik ataklarını izliyor

Profesyonel Araştırma: Wall Street Netflix’in stratejik ataklarını izliyor

Yakında InvestingPro abonelerine özel olarak sunulacak olan bu ProResearch makalesi ile Wall Street’in uzman görüşlerini keşfedin. S&P 500’den %700’e kadar daha güzel performans gösteren stratejileri içeren en yeni eserimiz ProPicks ile yatırım stratejinizi geliştirin. Bu Yeni Yılda InvestingPro aboneliğinde %50’ye varan indirimden yararlanın. Ayrıyeten,SFY24 kodu ile2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ekstra %10 indirim yahut SFY241 kodu ile 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ekstra %10 indirim kazanın. Bunun üzere kıymetli içeriklere daima erişim sağlamak için InvestingPro ile yatırım oyununuzu hızlandırın.

İnternet yayıncılığı kesiminin devlerinden Netflix Inc (NASDAQ:NFLX), abone büyümesi ve gelir çeşitlendirmesine yönelik stratejik teşebbüslerin bir karışımıyla irtibat hizmetleri bölümünün dinamik sularında geziniyor. Şirket 4. çeyrek kar raporuna hazırlanırken, yatırımcılar ve analistler şirketin gelecekteki gidişatını ölçmek için performans ölçümlerini ve piyasa eğilimlerini dikkatle izliyor.

Şirket Profili

Netflix’in bir DVD kiralama hizmetinden dünyanın en büyük abonelikli görüntü yayın platformuna uzanan seyahati, yenilikçi ruhunun ve ahenk yeteneğinin bir delilidir. Çeşitli dillerde TV dizileri, belgeseller ve uzun metrajlı sinemalardan oluşan geniş bir kütüphaneye sahip olan Netflix, izleyicilerin medyayı nasıl tükettiğini tekrar şekillendirmiş ve doğrusal TV’den isteğe bağlı görüntü hizmetlerine geçişte öncülük etmiştir.

Finansal Performans ve Büyüme Etkenleri

Analistler, Netflix’in mali sıhhatinin güçlü olduğunu ve gelirin 22 mali yılında 31,6 milyar dolardan 25 mali yılında 43,7 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğünü belirtiyor. Bu büyüme, Fiyatlı Paylaşım teşebbüslerinin başarılı bir formda uygulanması ve reklam katmanı ölçeğini oluşturmaya yönelik stratejik odaklanma dahil olmak üzere birkaç temel faktöre bağlanmaktadır. Bu reklam katmanının hayata geçirilmesiyle aylık 23 milyondan fazla etkin kullanıcı kazanıldı ve bu atağın 4. çeyrek net gelirlerini desteklemesi ve yatırımcı itimadını artırması bekleniyor.

Dahası, Netflix’in işletme marjının büyüme yatırımlarıyla dengelenerek istikrarlı bir halde genişleyeceği varsayım ediliyor. Artan kârlılık ve disiplinli nakit içerik harcamaları sayesinde şirketin çok yıllı hür nakit akışı artışının 2024 yılında yaklaşık 17 milyar dolar olacağı iddia ediliyor.

Pazar Pozisyonu ve Rekabet Ortamı

Netflix’in yayıncılık alanındaki liderliği tartışılmaz, lakin rekabet ortamı giderek ağırlaşıyor. Rakiplerin yeni reklam dayanaklı seçenekleri Netflix’in rekabet dinamiklerini yakından incelemesine yol açıyor. Buna karşın, şirketin yaklaşık 216 milyar dolarlık büyük piyasa kıymeti, pazardaki değerli varlığının altını çiziyor.

Strateji ve Potansiyel Etkiler

Netflix’in stratejisi içerik yaratma, maliyet idaresi ve kullanıcı tabanından para kazanma etrafında şekilleniyor. Şifre paylaşımının engellenmesi ve reklam dayanaklı bir abonelik katmanının başlatılması, nakit üretimini artırma gayretlerinin son örnekleridir. Şirket ayrıyeten kilit pazarlarda hedeflenen fiyat artışlarına gitmeyi ve bu eforları 2024 yılında global çapta genişletmeyi planlıyor.

Analist Hedefleri

 • J.P. Morgan Securities LLC: Fazla yük derecesi ve 510 $ fiyat gayesi (10 Kasım 2023 Cuma itibariyle).
 • Wedbush Securities: OUTPERFORM notu ve 12 aylık fiyat maksadı $525 (21 Aralık 2023 Perşembe itibariyle).
 • Citi Araştırma: Nötr not ve 500$ maksat fiyat (18 Ocak 2024 Perşembe itibarıyla).
 • Piper Sandler & Co: Nötr not ve 475$ maksat fiyat (18 Ocak 2024 Perşembe itibarıyla).

Ayı Vakası

Netflix’in reklam katmanı büyümeyi sürdürmek için kâfi mi?

Reklam katmanının birinci sonuçları umut verici olsa da, uzun vadedeki aktifliği konusunda kaygılar var. Yeni reklam takviyeli seçeneklerle rekabetçi yayın pazarı, kullanıcı başına ortalama geliri (ARPU) azaltabilir ve dikkatli bir formda yönetilmezse abone kaybına yol açabilir. Ayrıyeten, reklam katmanına ve lisanslı programlara yapılan yatırımlar Netflix’in mali durumunu olumsuz etkileyebilir.

Rekabet Netflix’in abone tabanını daraltacak mı?

Yayın dünyası kalabalık ve pek çok oyuncu izleyicilerin ilgisini çekmek için yarışıyor. Netflix’in bununla gayret stratejisi içerik harcaması ve pazarlamayı içeriyor. Bununla birlikte, reklam takviyeli katman nedeniyle ARPU’nun potansiyel seyrelmesi ve fiyat artışlarının abone kaybı üzerindeki tesirine ait belirsizlik gerçek zorluklar ortaya koyuyor.

Boğa Vakası

Netflix’in içerik ve pazar stratejileri büyümeyi sağlayabilir mi?

Netflix’in yüksek profilli yayınları ve fiyatlı paylaşıma odaklanmayı içeren güçlü içerik listesinin abone büyümesini desteklemesi bekleniyor. Şirketin hedeflenen fiyat artışları ve bu stratejilerin global olarak genişletilmesine yönelik planlarının da 2024 yılına kadar gelir artışını hızlandırmaya katkıda bulunması bekleniyor.

Serbest nakit akışı ve marj gidişatı Netflix’in değerlemesini nasıl etkileyecek?

Yatırımcıların Netflix’in hür nakit akışı ve marj gidişatına olan inancı artıyor. Şirketin içerik harcamalarına yönelik disiplinli yaklaşımının ve oyun üzere büyüme alanlarına yaptığı stratejik yatırımların kârlılığı ve özgür nakit akışını artırarak Netflix’i yatırımcıların gözünde olumlu bir pozisyona getirmesi bekleniyor.

SWOT Analizi

Güçlü istikametler:

 • Yayın sanayisinde baskın pozisyon.
 • Küresel bir kitleye hitap eden çeşitlendirilmiş içerik kütüphanesi.
 • Yenilik yapma ve pazar değişikliklerine ahenk sağlama konusunda kanıtlanmış yetenek.

Zayıf Taraflar:

 • Artan içerik edinme ve üretim maliyetleri.
 • Diğer yayın hizmetlerinin ağır rekabeti.
 • Uluslararası genişleme ve düzenleyici ortamlarla alakalı riskler.

Fırsatlar:

 • Gelişmekte olan pazarlarda büyüme potansiyeli.
 • Reklam katmanından para kazanma ve şifre paylaşımı baskısı.
 • Oyun ve öbür interaktif içerik tekliflerinin genişlemesi.

Tehditler:

 • Geleneksel ve yeni medya şirketlerinin artan rekabeti.
 • Fiyat artışlarına ve hizmet değişikliklerine yönelik mümkün olumsuz yansılar.
 • Uluslararası piyasalarda ve döviz kurlarında dalgalanma.

Analizin vakit çerçevesi Kasım 2023’ten Ocak 2024’e kadar uzanıyor.

InvestingPro Analizleri

Netflix Inc (NASDAQ:NFLX) 4. çeyrek çıkarlarını açıklamaya hazırlanırken, şirketin değerleme ölçümleri ve piyasa pozisyonu yatırımcılar için karışık bir tablo sunuyor. Piyasa kıymeti 211,38 milyar dolar olan yayın devi, 47,25 F/K oranı ve 2023’ün 3. çeyreği prestijiyle son on iki ay için 46,71 olan düzeltilmiş F/K oranı ile yüksek bir çıkar katsayısında süreç görüyor. Bu durum, 9,56 üzere yüksek bir Fiyat / Defter katsayısıyla süreç görmesine karşın, piyasanın şirketin gelecekteki çıkar artışı için yüksek beklentilere sahip olduğunu göstermektedir.

InvestingPro İpuçları, Netflix’in Cümbüş kesiminde önde gelen bir oyuncu olduğunu, kısa vadeli yükümlülüklerini aşan likit varlıklara sahip olduğunu ve orta seviyede borçla çalıştığını vurguluyor. Bu faktörler, savlı içerik ve pazar stratejilerini destekleyebilecek sağlam bir finansal temele işaret ediyor.

Dahası, Netflix son üç ayda %20,45’lik fiyat toplam getirisiyle güçlü bir getiri göstererek olumlu yatırımcı hassaslığına işaret etti. Analistler, şirketin bu yıl kârlı olacağını iddia ediyor ve son on iki ay boyunca kârlı olması, rekabet avantajını müdafaa ve getiri sağlama yeteneğinin altını çiziyor.

Daha derin bir tahlille ilgilenen okuyucular için InvestingPro, Netflix’in performansı ve potansiyeli hakkında 13’ten fazla özel görüş sunan kapsamlı bir ek ipuçları listesi sunmaktadır. Aboneler, şuurlu yatırım kararları almak için çok değerli olabilecek bu kıymetli ipuçlarına erişebilirler.

Yatırım stratejinizi zenginleştirmek için, InvestingPro aboneliklerinde artık %50’ye varan indirimle özel Yeni Yıl indiriminden yararlanmayı düşünün. SFY24 kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim, SFY241 kupon kodunu kullanarak ise 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim elde edebilirsiniz. Bu teklif, yatırımcıların önümüzdeki yıl portföy kararlarını şekillendirebilecek özel bilgi ve içgörülere erişmeleri için harika bir fırsattır.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR