Profesyonel Araştırma: Wall Street Alphabet’in güçlü büyüme potansiyelini izliyor

Profesyonel Araştırma: Wall Street Alphabet’in güçlü büyüme potansiyelini izliyor

Yakında InvestingPro abonelerine özel olarak sunulacak olan bu ProResearch makalesi ile Wall Street’in uzman görüşlerini keşfedin. S&P 500’den %700’e kadar daha yeterli performans gösteren stratejileri içeren en yeni eserimiz ProPicks ile yatırım stratejinizi geliştirin. Bu Yeni Yılda InvestingPro aboneliğinde %50’ye varan indirimden yararlanın. Ayrıyeten,SFY24 kodu ile2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ekstra %10 indirim yahut SFY241 kodu ile 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ekstra %10 indirim kazanın. Bunun üzere pahalı içeriklere daima erişim sağlamak için InvestingPro ile yatırım oyununuzu hızlandırın.

Teknoloji ve internet hizmetlerinin dinamik ortamında, Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) Inc. arama motorları, dijital reklamcılık, bulut bilişim ve yapay zeka alanlarına yayılmış dokunaçlarıyla global bir dev olarak duruyor. Şirket yenilikler yapmaya ve büyümeye devam ederken, yatırımcılar ve analistler de şirketin performansını ve beklentilerini yakından takip ediyor. Bu derinlemesine tahlil, potansiyel yatırımcılara Alphabet’in mevcut durumu ve gelecekteki gidişatı hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamak için çeşitli analistlerin görüşlerini bir ortaya getiriyor.

Şirket Performansı ve Pazar Eğilimleri

Alphabet, başta arama ve YouTube segmentleri olmak üzere temel alanlarında daima olarak güçlü bir performans sergilemiştir. Cloud üzere kimi segmentlerin düşük performans göstermesi ve işletme gelirinin beklentilerin altında kalmasıyla 2023’ün üçüncü çeyreğinde karışık sonuçlar elde edilmesine karşın, şirketin arama geliri değerli bir ivme gösterdi. Analistler, kur tesirleri hariç tutulduğunda arama gelirlerinde yıldan yıla %11’in üzerinde bir artış kaydedildiğini belirtiyor.

Şirketin Generative AI’ya (GenAI) yaptığı yatırım ve multimodal yeteneklere sahip yeni kuşak temel modeli Gemini’nin entegrasyonunun 2024 yılında Google eser üstün döngüsüne yol açması bekleniyor. Bu atılımın arama kalitesini güzelleştirmesi ve hizmetlerdeki gecikmeyi azaltarak Alphabet’i yapay zeka inovasyonunun ön saflarında konumlandırması bekleniyor.

Rekabet Ortamı ve Stratejik Hamleler

Alphabet’in rekabet üstünlüğü, stratejik yatırımlar ve gelişmekte olan teknolojilere odaklanma yoluyla korunmaktadır. Şirketin Google Bulut Platformu’nun (GCP) GPU Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) pazarından değerli ölçüde faydalanacağı ve gelirlerinin 2026 yılına kadar 20 milyar dolara ulaşacağı kestirim ediliyor. Bu da birebir yıl Google’ın şirket genelindeki brüt kârına değerli bir artış getirebilir. Fakat Alphabet, bulut bilişim kesiminde Microsoft Azure’un sert rekabetiyle karşı karşıya ve GCP’nin pazar hissesine ait telaşlar ve pozisyonunu tekrar kazanmak için daha fazla yatırıma gereksinim duyuyor.

Reklamcılık cephesinde Alphabet, 30.000 kişilik reklam satış kolunda, artan otomasyon nedeniyle işten çıkarmaları da içerebilecek bir yine yapılanmaya gidiyor. Bu atağın yıllık yaklaşık 3 milyar dolar maliyet tasarrufu sağlaması bekleniyor ve şirketin arama ve reklam dayanaklı çevrimiçi görüntü alanındaki hakimiyetini sürdürme uğraşlarını yansıtıyor.

Düzenleyici Ortamlar ve Dış Faktörler

Alphabet’in seyahatinde maniler yok değil. Devam etmekte olan Adalet Bakanlığı (DoJ) davası, şirketin gelecekteki karlılığını ve pazardaki pozisyonunu etkileyebilecek belirsizlikler sunuyor. Arama ünitesi ekonomisindeki değişiklikler ve ilgili riskler, Alphabet’in ticari faaliyetleri üzerinde değerli tesirleri olabileceğinden analistler tarafından yakından izlenmektedir.

Finansal Görünüm

Analistler, Alphabet için şirketin büyüme potansiyeline duydukları itimadı yansıtan bir dizi fiyat gayesi belirledi. Barclays Capital Inc. (BCI) ve ismi açıklanmayan bir firma 180,00 USD fiyat maksadı belirlerken, RBC Capital Markets, KeyBanc, JMP Securities, Wedbush, JP Morgan, Stifel ve Citi Research üzere öteki firmalar 140 ila 160 USD ortasında değişen maksatlar sundu. Bu maksatlar, Alphabet’in Arama Ağı’ndaki güçlü performansı, YouTube büyümesindeki potansiyel hızlanma ve yapay zeka iyileştirmeleri üzere çeşitli faktörlere dayanıyor.

Ayı Vakası

Alphabet’in gelecekteki büyümesine yönelik riskler nelerdir?

Alphabet’in bulut bilişim segmenti, rapor edilen düşük performans ve rakiplere potansiyel pazar hissesi kaybı nedeniyle telaş kaynağı olmuştur. Bulut büyümesindeki yavaşlama, bilhassa müşteri harcama optimizasyonu daha yaygın hale geldikçe, ileride daha derin zorluklara işaret edebilir. Ayrıyeten şirket, Alphabet’in arama ünitesi iktisadında ayarlamalar gerektirebilecek ve pazardaki pozisyonunu etkileyebilecek devam eden DoJ davasından kaynaklanan potansiyel risklerle karşı karşıya.

Alphabet maliyetlerini faal bir formda yönetebiliyor mu?

Kaçırılan marj gayeleri, maliyet idaresiyle ilgili potansiyel meselelere işaret ediyor. Bilhassa yapay zeka altyapısı üzere alanlarda artan sermaye harcamalarıyla birlikte, bu yatırımların marj avantajlarına dönüşüp dönüşmeyeceği sorusu ortaya çıkıyor. Alphabet’in inovasyon yapmaya ve pazar hissesi kazanmaya devam ederken maliyetlerini yönetme mahareti, uzun vadeli kârlılığı için çok kıymetli olacak.

Boğa Vakası

Alphabet’in yapay zeka yatırımları gelecekteki başarıyı getirecek mi?

Alphabet’in Üretken Yapay Zekaya yaptığı yatırımların ve Gemini modelinin hayata geçirilmesinin temel hizmetlerinde ihtilal yaratması bekleniyor. Gemini’nin Alphabet’in portföyüne entegrasyonu, gelişmiş arama yeteneklerine ve yeni bir eser inovasyonu çağına yol açabilir ve potansiyel olarak 2024’te bir üstün döngü ile sonuçlanabilir.

Alphabet’in stratejik tekrar yapılanması performansını nasıl etkileyecek?

Alphabet’in reklam satış kolunun yine düzenlenmesi ve öngörülen maliyet tasarrufları operasyonları tertibe sokabilir ve verimliliği artırabilir. Bu stratejik atılım, Alphabet’in arama ve reklam takviyeli çevrimiçi görüntüdeki baskın pozisyonuyla birleştiğinde, muhtemelen sürdürülebilir büyüme ve kârlılığı destekleyecektir.

SWOT Analizi

Güçlü taraflar:

 • Arama ve çevrimiçi reklamcılıkta hakim pazar pozisyonu.
 • Güçlü ve dirençli Arama ve YouTube işletmeleri.
 • Yapay zeka ve bulut bilişime yapılan kıymetli yatırımlar.
 • Stratejik tekrar yapılanmadan beklenen maliyet tasarrufu.

Zayıf İstikametler:

 • Bulut segmentinin düşük performansı.
 • Potansiyel maliyet idaresi problemleri.
 • Yasal ve düzenleyici zorluklar.

Fırsatlar:

 • GPU IaaS pazarında büyüme potansiyeli.
 • Üretken Yapay Zekanın hizmetler ortasında entegrasyonu.
 • TV reklam harcamalarının dijital platformlara geçişinin yakalanması.

Tehditler:

 • Bulut bilişim ve yapay zeka alanında ağır rekabet.
 • Reklam harcamalarını etkileyen makroekonomik dalgalanmalar.
 • DoJ davasının yasal sonuçları.

Analist Hedefleri

 • Barclays Capital Inc: 180,00 ABD Doları fiyat gayesiyle (14 Kasım 2023) çok tartı derecelendirmesi.
 • RBC Capital Markets: $155,00 fiyat amacı ile Outperform notu (25 Ekim 2023).
 • KeyBanc: Overweight notu ve $153,00 fiyat amacı (25 Ekim 2023).
 • JMP Securities: $140,00 fiyat amacı ile Piyasa Outperform derecelendirmesi (25 Ekim 2023).
 • Wedbush: Outperform notu ve $160,00 fiyat amacı (16 Kasım 2023).
 • J.P. Morgan: Overweight notu (18 Ocak 2024).
 • Stifel: Satın alma derecesi ve 154,00 $ fiyat amacı (21 Aralık 2023).
 • Citi Araştırma: Fiyat gayesi $153,00 olan satın alma derecesi (08 Aralık 2023).

Bu tahlil Kasım 2023 ile Ocak 2024 ortasında elde edilen data ve görüşlere dayanmaktadır.

InvestingPro Analizleri

Alphabet Inc. (GOOGL) rekabetçi teknoloji dünyasında stratejik incelik ve finansal zekâyla yol almaya devam ediyor. Son datalara nazaran Alphabet, 1,84 trilyon dolarlık fevkalade bir piyasa kıymetine sahip ve bölümde baskın bir güç olarak pozisyonunun altını çiziyor. Şirketin F/K oranı 28,19 olup, yatırımcı itimadının bir göstergesi olmakla birlikte, yakın vadeli çıkar büyümesine nazaran yüksek bir değerlemeye de işaret etmektedir. Bu durum, 2023’ün 3. çeyreği itibariyle son on iki ay için 25,73 olan düzeltilmiş F/K oranıyla da örnekleniyor.

Şirket 6,74 üzere yüksek bir Fiyat/Defter katsayısıyla süreç gördüğü için yatırımcılar Alphabet’in değerleme metriklerine çok dikkat ediyor. Bu yüksek katsayı, Alphabet’in sahip olduğu güçlü marka pahası ve fikri mülkiyetin bir ispatıdır, lakin birebir vakitte pay senedinin klâsik ölçütlere nazaran pahasının düşük olmadığına da işaret etmektedir. Bu ortada, şirketin gelir büyümesi, 2023’ün 3. çeyreği itibariyle son on iki ayda %5,32’lik bir artışla sağlıklı kalmaya devam ediyor ve Alphabet’in global ekonomik rüzgarların ortasında üst çizgisini genişletme yeteneğini yansıtıyor.

InvestingPro’nun dikkat çektiği bir ipucu da Alphabet’in bilançosunda borçtan çok nakit bulundurması ve bu sayede daha fazla yatırım yapmak ya da mümkün piyasa düşüşlerini atlatmak için sağlam bir likidite durumuna sahip olması. Dahası, şirketin nakit akışları faiz ödemelerini gereğince karşılayabiliyor ve ek finansal istikrar sunuyor.

Alphabet’in finansal sıhhati ve beklentileri hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için InvestingPro bir dizi ek ipucu sunuyor. Şu anda, şirketin gelir değerleme katsayısı, İnteraktif Medya ve Hizmetler bölümündeki sıralaması ve son on yıldaki performans ölçümleri üzere hususlarda bilgi sağlayan 12 InvestingPro İpucu daha mevcut.

Yeni yıla girerken InvestingPro, aboneliklerde %50’ye varan indirim sunan özel bir Yeni Yıl indirimini duyurmaktan heyecan duyuyor. Muahedeyi daha da tatlandırmak için, 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY24 kupon kodunu yahut 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY241 kupon kodunu kullanın. Bu, yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyebilecek kapsamlı bilgi ve tahlillere erişim kazanmaları için kusursuz bir fırsattır.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR