Faydalı BilgilerHaberler

Merkezi Olmayan Arama Motoru Presearch (PRE) Nedir?

Dünyanın ilk blockchain tabanlı merkeziyetsiz arama motoru Presearch'a bir göz atın.

Dünyanın ilk blockchain tabanlı merkeziyetsiz arama motoru Presearch tam sürümü ile hizmet vermeye başladı. Sistem kullanıcılara arama yapabilecekleri ve kendilerini güvende tutabilecekleri bir alt yapı vaat ediyor.

Presearch nedir?

Presearch, blockchain tabanlı merkeziyetsiz bir arama motorudur ve Ethereum alt yapısını kullanmaktadır. Amaç, kullanıcı verilerindeki gizliliği üst seviyelerde tutmaktır. Bunun yanında kullanıcıların para kazanmalarına da fırsat tanıyor.

Bu sistemi daha iyi kavramak için Google ile karşılaştıracak olursak; Google dünyada en çok kullanılan ve piyasanın büyük bir kısmını kontrol eden merkezi bir arama motorudur.

Trilyonlarca dolara yön veren Google, daha iyi reklamlar sunmak için sayfanızdaki aramaları adım adım izlemektedir. Bu da şirket politikalarında açık açık yazıyor.

Google aracılığıyla içerik depoladığınızda, gönderdiğinizde veya aldığınızda şirkete verilerinizi barındırmak için dünya çapında bir lisans vermiş oluyorsunuz.

Şirket, bu bilgileri size daha alakalı ürünler sağlamak için kullanır. Örnek verecek olursak; sık sık Bitcoin alım-satım araması yaptığınızı varsayalım. Mutlaka karşınıza bir borsa vb. reklam çıkacaktır.

Daha önce Wikileaks’in paylaştığı ve Vault 7’ adını verdiği arşivle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Google’ın kullanıcı verilerini CIA’in siber istihbarat bilimleriyle paylaştığını gözler önüne sermişti.

İşte Presearch tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak, verilerin gizliliğini sağlamak ve özgür bir arama deneyimi yaşatmak için hayata geçirildi.

Presearch nasıl ortaya çıktı?

Proje ilk olarak Colin Pape’in ShopCity.com sitesinin Google algoritması tarafından gömüldüğünü şikayet etmesiyle başladı.

Pape, yaptığı şikayette ShopCity.com sitesinde daha kaliteli ürünler satmasına rağmen insanların daha farklı siteleri tercih ettiğini dile getirdi.

Yaptığı şikayetlere rağmen herhangi bir sonuç alamadı ve kolları sıvadı. Pape’ın ilk aklına gelen merkeziyetsiz bir arama motoru kurmaktı. Ancak bunu nasıl yapacağını bilemeyen Pape, 2017 senesinde Ethereum’un yükselişinin kendilerine ilham verdiğini ifade etti.

Kurucunun konu hakkındaki açıklamaları ise şöyle:

”Her ne kadar merkeziyetsiz bir arama motoru fikrimiz olsa da pazara nasıl gireceğimizi bilemedik ta ki 2017’ye kadar. 2017 yılında Ethereum’un yükselişi, kendi tokenlarımızı oluşturabileceğimizi ve insanların arama motorunu kullandıkları için PRE token kazanabileceğini fark etmemizi sağladı.”

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu