Popüler Banka, Bu Altcoin ile Ortaklık Kurdu!

Popüler Banka, Bu Altcoin ile Ortaklık Kurdu!

Bermuda merkezli bir dijital banka, yeni stablecoin’i için birlikte çalışacağı altcoin projesini duyurdu.

Bermuda merkezli banka bu altcoin projesiyle çalışıyor

Bermuda’da bir dijital banka olan Jewel, birinci stablecoin’lerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Raporlar, stablecoin Jewel USD’nin ABD dolarına sabitleneceğini gösteriyor. Banka yeni stablecoin’i için Polygon ile birlikte çalışacak.

Jewel, Bermuda’da bulunan bir bankadır. Bermuda, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan bir İngiliz denizaşırı bölgesidir. Bölgenin ismi, Bermuda Şeytan Üçgeni’nin ismini aldığı yerdir.

Stablecoin’ler, daha istikrarlı bir rezerve sabitlenmek üzere tasarlanmış kripto para üniteleridir. Bu rezervler altın, ABD doları üzere fiat yahut kripto para ünitesi olabilir. Jewel’e nazaran JUSD, dolanımdaki her bir JUSD’yi desteklemek için kâfi ABD doları olduğundan emin olarak USD ile teğe bir çiftler halinde olacak. Banka ayrıyeten, kullanıcılar için sahip olduğu rezerv hakkında aylık bir rapor yayınlama kelamı verdi.

Yıllar geçtikçe, Tether, USDC ve Binance USD’den Dai, Pax Dollar ve True USD’ye yeni stablecoin’lere olan ilgi arttı. Bu kripto para ünitelerinin hepsi, çeşitli sistemlerde sabit fiyatlı bir token sunar. Örneğin Terra, algoritmik bir stablecoin sistemi kullanıyordu. Tether ise USDT fiyatını 1:1 olarak tuttuğu dolar rezerviyle destekliyor. Jewel Bank ise bu piyasanın en son oyuncularından biri olacak.

Jewel, Bermuda’nın birinci kripto para bankası

Yılın ortasında, Jewel, Bermuda’da bir banka ve kripto işletmesi olarak faaliyet göstermesi için lisans aldı. Böylelikle ülkedeki birinci kripto para bankası haline geldi. Bunun ötesine geçen firma, bir stablecoin ve ayrıyeten kullanıcılarla alakalı olacak gelecekteki projeleri başlatmak için Polygon ağından yararlanmak istiyor. Bankanın kurucusu ve lideri Chance Barnett, stablecoin projesinin ve Polygon ile iştirakin JUSD’de uzun vadeli gelişme, güvenlik, sürat ve güvenlik sağlayacağını açıkladı.

Kripto dünyasındaki son çöküşün yarattığı panik, birçok alternatif sistem arayışına neden oluyor. Stablecoin’lerin yanı sıra CBDC’ler de bilhassa dünya çapındaki merkez bankaları için yükselişte.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Dijital Para Enstitüsü, Üçüncü yıllık ödemeler raporunu 8 Aralık’ta yayınladı. Binance ve çeşitli Ödeme tahlili platformlarının sponsorluğunda, sponsor şirketler de raporun birtakım kısımlarına katkı sağladı.

Rapora nazaran, CBDC yavaş yavaş “ivme kazanıyor”. Ayrıyeten, önümüzdeki on yıl içinde merkez bankalarının üçte ikisinden fazlasının kripto paralara sahip olacağını kestirim ediyor. Ayrıyeten, merkez bankasına cevap verenlerin %12’si bir CBDC yayınlamayı hiç beklemediklerini söylediler. Amaçları sorulduğunda, merkez bankalarının dörtte birinden fazlası para sağlamadaki rollerini korumaktan kelam etti. Bununla birlikte, %10’dan fazlası finansal içermeden bahsetti.

Kaynak: Kripto Koin