Pompliano: Bitcoin Dolar Bazında Ölçülmemeli

Pompliano: Bitcoin Dolar Bazında Ölçülmemeli

Bitcoin‘in değeri şu anda dolar cinsinden ölçülmektedir ve itibari paranın hala en baskın para birimi olduğu düşünüldüğünde bu anlaşılabilir bir durumdur. Kripto alanındakiler bunun daha uzun süre devam etmeyeceğine inanıyor olsa da, dijital varlığın değerini yatırımcılara göstermek için fiat para biriminde fiyatlandırmak hala önemlidir.

Bununla birlikte, milyoner yatırımcı Anthony Pompliano, kabul edilen bu değerleme biçimine karşı çıktı. CNBC‘nin Squawk Box programının yakın tarihli bir bölümünde dijital varlığın nasıl değerlendiğine ve korkunç oynaklığa değindi.

Bitcoin’e Dolarla Değer Biçmeyin

Şu anda, bir bitcoin yaklaşık 46 bin dolar civarında işlem görüyor. Bu görünen değer, onun yerini almak üzere yaratılan bir varlığa itibari bir değer veren dolardan türetilmiştir. Pompliano bunun böyle olmaması gerektiğini söylüyor. Bunun yerine bitcoin, bitcoin olarak fiyatlandırılmalıdır. Yatırımcı, bu şekilde “bir Bitcoin hala bir Bitcoin’e eşittir” diyor.

Bitcoin’in değeri, bitcoin ile ölçüldüğünde gerçekten değişmez. Deflasyonist varlık, dolar örneğinde olduğu gibi, değer kaybetmek yerine zaman içinde değer kazanacak şekilde tasarlanmıştır.

Ancak Pompliano, insanların günlük yaşamlarında dolar kullanmaya çok alışkın oldukları için bu kısmı görmezden geldiklerini veya gözden kaçırdıklarını belirtiyor. Fiat para birimini zaten rahatsız eden sorunlar daha sonra varlığa, örneğin oynaklığına dönüşebileceğinden, Bitcoin hiçbir zaman gerçekten dolar cinsinden fiyatlandırılmamıştı.

Pompliano, “Doların kendisi de aşırı oynak; fakat bunu düşünmüyoruz; çünkü etrafımızdaki tüm mal ve hizmetler dolar cinsinden fiyatlandırılıyor.” dedi.

BTC düşüş trendini sürdürüyor | TradingView.com'da BTCUSD

BTC düşüş trendini sürdürüyor | TradingView.com’da BTCUSD

Oynaklık İyi Olduğunda İyidir!

Joe Kernen’in ev sahipliğinde konuşan Pompliano, Bitcoin’in ayırt edici özelliklerinden biri olan oynaklık hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Söz konusu oynaklık, önde gelen figürlerin ve hükümetlerin yatırımcılara fiyatların geniş çapta dalgalanan doğası nedeniyle kayıplara eğilimli olduklarını açıklayarak dijital varlıktan uzak durmalarını tavsiye etmelerinin en çok bahsedilen nedenlerinden biri olmuştur.

Ancak Pompliano, bitcoin’in oynaklığını kötü bir şey olarak görmüyor. Oynaklığın esas olarak bir yatırımcıyı nasıl etkilediğiyle ilgili olduğunu açıkladı. Bunun bir örneği, bir dijital varlığın fiyatının yukarı doğru hareket etmesi ve yatırımcının bu hareketten kazanç elde etmesidir. Bu senaryoda, oynaklığı iyi bir şey olarak kabul edeceklerdir. Ama bunun tersi olursa, o zaman kötü bir şey olarak kabul edilir.

Oynaklık iyi ya da kötü değil, değil mi? Temel olarak, oynaklık yalnızca aleyhinize olduğunda kötüdür, bu nedenle bir varlığı uzun süre tutarsanız ve düşerse oynaklığı sevmezsiniz, bir varlığı uzun süre bekletirseniz ve yükselirse oynaklığı seversiniz.”

Milyoner ayrıca bir başka sorunun da Bitcoin’in oynaklığının dolar cinsinden dile getirilmesi olduğuna dikkat çekti. Pompliano, ikisinin de değişken ve değer kaybeden doğası göz önüne alındığında, oynaklığı ölçmenin hatalı bir yolu olduğunu söyledi.