Polygon, DApp dağıtımı için bir zk-STARK ölçeklendirme çözümü başlattı

Polygon, DApp dağıtımı için bir zk-STARK ölçeklendirme çözümü başlattı

Polygon’un zk-STARK Çözümü Start Aldı

Ethereum uyumlu blok zincirleri için ikinci katman ölçeklendirme çözümü olan Polygon, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi için zk-STARK destekli Miden Sanal Makinesi‘ni piyasaya sürdüğünü belirtti.

zk-STARK, sıfır bilgi Ölçeklenebilir Şeffaf Bilgi Argümanı anlamına gelir. Layman‘ın terimleriyle, sıfır bilgi teknolojisi, bir tarafın diğerine, bu bilgilerin ne olduğunu açıklamadan özel bilgileri (parola gibi) elinde tuttuğunu kanıtlamasına izin verir. STARK, bu tür bilgileri algoritmik olarak gizlemek, kanıtlamak veya doğrulamak için böyle bir yöntemdir. Polygon, sıfır bilgi teknolojisinin geliştirilmesi için 1 milyar doların üzerinde taahhütte bulundu.

zk-STARK’ın bir uygulaması, kimlik doğrulama ihtiyacı nedeniyle karmaşık merkezi olmayan finans veya merkezi olmayan araba sigortası veya sağlık ürünleri gibi DeFi‘de kullanım içindir. zk-STARK ve benzeri şemalar, ehliyet veya pasaport kopyaları gibi dijitalleştirilmiş varlıklarla ilgili hassas bilgileri yeniden düzenleyebilir ve blok zinciri katılımcıları tarafından hızlı doğrulama için boyutlarını küçültebilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Polygon, 850 Milyon Dolara Kadar Katastrofik Kaybı Başarıyla Önledi

Düğümlerin, kullanıcıların gerçek kişisel verileriyle temasa geçmeden bu tür belgelerin gerçekliğini onaylayabilmesini sağlayacak ve böylece gizlilik endişelerini azaltacak ve DeFi ürününe güven oluşturacaktır. Ancak fikir birliği mekanizmalarında kriptografik kanıtları basitleştirmek ve hesaplama performansını iyileştirmek için de kullanılabilir.

Polygon’un kurucu ortağı Sandeep Nailwal, geliştirme ile ilgili şunları söyledi:

ZK, Ethereum için gelecektir ve Miden VM, Polygon’un Ethereum ölçeklenebilirliği için yol haritasındaki en önemli unsurlardan biridir. DeFi uygulamaları ve kripto para birimleri için doğrulamayı basitleştirecek ve hızlandıracak, Polygon ekosisteminin hızını ve ölçeğini artıracak.