Piyasa Oyuncuları, Kripto’nun Daha Geniş Kabulü İçin Merkez Bankası Düzenlemesine İhtiyacı Olduğunu Söylüyor

Piyasa Oyuncuları, Kripto’nun Daha Geniş Kabulü İçin Merkez Bankası Düzenlemesine İhtiyacı Olduğunu Söylüyor

Kısa Notlar

  • Ankete katılan 10 kişiden dokuzu merkez bankalarının kripto para birimlerini düzenlemek zorunda kalacağını tahmin ediyor.
  • Genel olarak, kripto para piyasaları yüksek oynaklığa sahiptir; ancak çoğu büyük kripto para birimi bugüne kadar daha yüksek kazançlar kaydetti.

2021 boyunca, kripto para birimleri kamu yararına büyüdü. Dijital varlık sınıfı ve düzenlemeleri hakkında ulusal görüşmeler yapıldı.

Natixis Investment Managers tarafından bildirilen 2022 Küresel Kurumsal Yatırımcı Görünümü anketine göre, daha geniş bir kabule ulaşmak için kripto para birimlerinin ek incelemeye ihtiyacı olacak.

Natixis, Avrupa‘nın en büyük ikinci yatırım yönetimi firması ve yönetimi altında 1,4 trilyon doların üzerinde varlığa sahip.

Ankete katılan 10 kişiden dokuzu merkez bankalarının kripto para birimlerini düzenlemek zorunda kalacağını tahmin ederken, bir avuç dolusu insan kriptonun sırasıyla %25 ve %28 ile döviz rezervlerini veya itibari paranın yerini alma potansiyelini düşünüyor.

Genesis‘in türev ticareti başkanı Joshua Lim Blockworks‘e verdiği demeçte, insanlar kriptonun yıllardır daha katı düzenlemelere ihtiyacı olduğunu söylüyorlar.

Joshua Lim Blockworks “Gerçek şu ki, bankalar ve hedge fonları, rakipleri olduğu için kriptoya geçmek zorunda” dedi.

Blockworks’ün daha önce bildirdiğine göre, bu ayın başlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para birimi şirketlerinin ve borsalarının düzenleyici gözetim dışında çok daha uzun süre çalışamayacaklarını söyledi.

Gensler, kripto para borsalarının tıpkı geleneksel menkul kıymet borsaları gibi SEC’e kaydedilmesi gerektiğini söyledi.

Bazı kripto şirketleri düzenleyici görüşmeleri görmezden gelirken, FTX, Coinbase, Ripple ve Binance dahil olmak üzere bir avuç kripto borsası, yetkililerin kripto para birimi düzenlemesinde gezinmesine yardımcı olmak için düzenleyici çerçeveler yayınladı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Ekim ayı ortasında tweet attı ve “Bu alana netlik getirmek çok önemli” dedi.

Natixis’in anketi CoreData Research tarafından Ekim-Kasım 2021 arasında gerçekleştirildi ve Kuzey Amerika, Latin Amerika, Birleşik Krallık, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da 29 ülkede 500 kurumsal yatırımcıyı içeriyordu.

Ankete katılan 500 kişiden 157 kurumsal emeklilik planı, 89 vakıf, 100 kamu emeklilik planı, 128 sigorta şirketi, 22 devlet servet fonu ve 4 merkez bankasıydı.

Ayrıca, kurumlar varlık sınıfları ve sektörler arasında düzeltme potansiyeli görüyor; ancak ankete katılan kurumların yarısından fazlasının bir düzeltme çağrısında bulunmasıyla kripto para birimleri listenin başında yer alıyor.

Lim, “2022’de kriptoda farklılaşma göreceğimize inanıyorum, ETH’nin spot ışığı BTC’den uzaklaştırdığını görmemiz mümkün” dedi. “ETH/BTC çaprazında çok fazla rotasyon görüyoruz” diye ekledi.

Bu piyasa oyuncuları bir düzeltme öngörüyor olsa da, %40’ı bunu meşru bir yatırım seçeneği olarak görüyor. Kriptoya yatırım yapan %28’in çoğunluğu (%62) tahsislerini artıracaklarını söyledi.

Genel olarak, kripto para piyasaları yüksek oynaklığa sahiptir; ancak çoğu büyük kripto para birimi bugüne kadar (YTD) daha yüksek kazançlar kaydetti. CoinMarketCap’teki en iyi 100 kripto para biriminden sadece 10 dijital varlık, 8 Aralık saat 10:30 ET itibarıyla YTD’de düşüş yaşadı.

CoinMarketCap verilerine göre, YTD’deki en yüksek beş artış %45,427 ile Gala, %18,491 ile Axie Infinity, %13.976 ile The Sandbox, %13.825 ile Polygon ve %11,027 ile Terra’da görüldü.

Ayrıca, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin, ayda yaklaşık %25 düştü, ancak fiyatı yıllık %168.8 arttı.