Peter Schiff: ”Bitcoin Bir Değer Deposu Değil”

Peter Schiff: ”Bitcoin Bir Değer Deposu Değil”

Peter Schiff, 29 Kasım’da, Bitcoin’in (BTC) hem para hem de değer deposu olarak başarısız olduğunu, çünkü BTC’nin içsel değerden yoksun olduğunu söyledi.

Bitcoin eleştirmeni olarak bilinen Peter, Twitter’da altın ve BTC’nin parasal enflasyona karşı bir korunma olarak değişen yararlarını ve zararlarını inceleyen bir tartışmaya katıldı.

Schiff, ” Bitcoin bir değer deposu değil” dedi. “Depolanacak bir değeri yok, sadece bir piyasa fiyatı. Fiyatı saklayamazsınız. Bir şeyin para haline gelebilmesi için önce temel bir değeri olması gerekir” diye alay etti.

Peter tartışmada Bitcoin yanlısı oğlu Spencer ile sosyal paylaşım sitesinde sık sık yaptığı gibi çatıştı. Schiff’ler arasındaki uzun süredir devam eden çekişme, popüler vadeli işlemler ve forex yatırımcısı Peter Brandt’in Güney Afrika’dan bir altın sikke resimli postu tarafından kışkırtıldı.

Brandt kazancını 40 yıl önce aldığı madeni parayla gösterdi. O zamandan beri, Krugerrand altın madeni parası yılda %3 gibi büyük bir artış gösterdi.

Ancak, kendisi de büyük bir bitcoin savunucusu olan ABD teknoloji firması Microstrategy’nin CEO’su Michael Saylor, gönderiye hemen karşı çıktı.

Microstrategy‘nin CEO’su Michael Saylor, gönderiye hemen karşı çıktı. Saylor, “Para olarak altının fikri, titiz bir incelemeye dayanmaz” dedi. “Bu, endüstriyel bir metali markalaştırmaya niyetli satış profesyonelleri tarafından anlatılan bir efsanedir.” Diye ekledi.

Peter, altının binlerce yıldır para olarak ayakta durduğunu ve Bitcoin’in henüz bir yıl bile para olarak ayakta durmadığını ifade etti.