Perakendeciler kripto ödemelerinin benimsenmesini sağlayacak

Perakendeciler kripto ödemelerinin benimsenmesini sağlayacak

Kripto ödemeleri, şirketlerin aradığı yenilik olabilir. Ödeme ağı Mercuryo tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, katılımcıların %57‘sinin kripto para ödemelerini kabul etmenin şirketlere rekabet avantajı sağlayacağına inandığını ortaya koydu. Diğer göze çarpan istatistikler arasında, işletmelerin üçte birinden fazlası müşterilerin Bitcoin (BTC), Ether (ETH) veya başka bir dijital para biriminde ödeme yapmak istediğini bildirdi.

Dogecoin‘in (DOGE) Tesla ürün ödemeleri için deneyeceği ve WhatsApp‘ın Meta‘nın Novi cüzdanıyla ödemeleri test etmeye başladığı haberlerinin hemen ardından, Mercuryo raporu perakende ödeme hizmetlerinin önemli bir kripto benimseme takipçisi olmaya devam edeceğini vurguluyor.

Rapor, Birleşik Krallık‘taki 501 üst düzey finansal karar vericiyle anket yaptı. Örneklem büyüklüğünün neredeyse yarısı 250’den fazla kişiyi istihdam eden büyük işletmelerden oluşuyordu. Ankete katılanların %40’ı yönetim kurulu veya direktör düzeyinde yöneticiyken, geri kalanı ortaklar veya işletme sahipleriydi.

Bununla birlikte, en önemlisi, büyük şirketler kripto ödemeleri lehine giderek daha fazla yol gösterebilir. Mercuryo’nun CEO’su ve kurucu ortağı Petr Kozyakov, kripto ödemeleri hakkındaki bulgularından sonra Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Araştırmamız, tüm büyük şirketlerin %75’inin kripto para biriminin sonunda her tür finansal hizmete entegre olacağına inandığını vurguluyor.”

Petr Kozyakov ödeme yönetimi sektöründeki büyük işletmelerin %72’sinin kripto para birimini ödemelerin geleceği olarak gördüğünü de sözlerine ekledi. İletmelerin %75’inden fazlası, müşterilerden ve tedarikçilerden bir ödeme seçeneği olarak kripto para birimi sunmaya yönelik talebin arttığının farkında.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bir Araştırmaya Göre Kripto Sektöründe Cinsiyet Eşitsizliği Var!

The Times’daki bir dizi röportajda, e-bisiklet perakendecileri, ayakkabı markaları ve fintech girişimleri gibi daha küçük işletmeler, şirketler için bir varlık olarak kripto para birimlerine ve kripto ödemelerine olan inançlarını dile getirdiler. Bitcoin ve kripto para ödemeleri toplam satışlarının küçük bir yüzdesini oluştururken, bunun büyüyen ve değerli bir hizmet olduğunu söylüyorlar.

BitPay, Coinbase ve Block gibi şirketler, işletmelerin kripto para ödemelerini kabul etmeye geçişini kolaylaştırmak için hazırda bekliyorlar. Yine de bu iş, hızlı büyüyen bir trend ve 2021’de en iyi yetenekleri çekmek için bir mıknatıs olan kriptoda maaşınızı almak kadar kolay olmayacak.

Kozyakov’a göre, “bu karmaşık kripto para altyapılarını şirket içinde inşa etmek, bazı durumlarda tamamlanması genellikle yıllar alır.” Yeni teknolojilerde olduğu gibi, “uygulamanın önünde hâlâ benimseme hızını yavaşlatan engeller var.”

Rapora göre, katılımcıların %33’ü pazarda düzenleyici netliğin olmamasını kripto ödemelerine giriş engeli olarak belirtirken, %27’si dolandırıcılığa karşı savunmasızlığın endişe verici olduğunu ve %28’i döviz kuru dalgalanmalarından endişe duyduğunu belirtti.

Kripto para piyasası değeri 2021’in büyük bir kısmı için 2 trilyon doların üzerinde yer alarak değerini kanıtlamış olsa da, geleneksel perakendecileri bir ödeme teknolojisi olarak kullanım durumları hakkında eğitmenin hala biraz zaman alacağı açıkça ortada. Bununla birlikte, endüstrinin defalarca kanıtladığı gibi Kozyakov, “ödüllerini alacak olanlar erken hareket edenler olacaktır” sonucuna vardı.