Pekin Kış Olimpiyatları İçin Yeni Dijital Yuan Kupon Turu Başlatılıyor

Pekin Kış Olimpiyatları İçin Yeni Dijital Yuan Kupon Turu Başlatılıyor

Pekin’de, devlete ait dört banka, yaklaşan Kış Olimpiyatları provasında dijital para projesinin benimsenme oranını desteklemek için Perşembe günü yeni bir dijital yuan (e-CNY) kuponu partisi yayınladı. Bu kupon grubu, e-CNY uygulamasını küçük miktarlarda ve yüksek sıklıkta ödeme testlerini gerçekleştiriyor.

Pekin finans yetkililerinden yapılan bir duyuruya göre, kupon kullanım durumları arasında toplu taşıma, süpermarketler, çamaşırhaneler, teslimat ekspres hizmetleri ve kitapçılar yer alıyor. 

Kuponları düzenleyen dört bankanın Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), Çin Ziraat Bankası, İletişim Bankası ve Posta Tasarruf Bankası olduğu belirtildi.

Bankalardan üçü kupon politikasını açıkladı. ICBC, yolcuların haftalık veya aylık bilet satın almaları için 60 yuan’a (9.42 ABD Doları) kadar metro kuponları çıkaracağını, Ziraat Bankası ise 99 yuanlık (15.54 ABD Doları) kitap kuponu vereceğini söyledi

Posta Tasarruf Bankası, müşteri başına üç kuponla, 10 yuan’a (1,57 ABD Doları) kadar yurtiçi ekspres teslimat hizmeti EMS için kupon vereceğini duyurdu.

Çinli yetkililerin dijital para birimi için önemli bir adım olarak gördüğü Pekin Kış Olimpiyatları, dünyanın her yerinden katılımcıların Olimpiyat mekanlarında dijital yuanı kullanabilmesi beklentisiyle 4 Şubat’ta başlayacak.

Bu, Shenzhen’in Ekim 2020‘deki ilk halka açık testinden bu yana 24. e-CNY promosyonu olarak kayıtlara geçecek. Halka açık verilere göre, Çin ve Kış Olimpiyatları alanlarındaki 10 test şehrinde en az 55 milyon ABD Doları değerinde kupon yayınlandı.