Parlamentonun Kış Oturumunda Hindistan’ın Kripto Para Tasarısı Gözden Geçirilecek

Parlamentonun Kış Oturumunda Hindistan’ın Kripto Para Tasarısı Gözden Geçirilecek

Parlamento, özel kripto para birimleri için sınırlı kullanım durumlarını ve Hindistan Merkez Bankası Dijital Para Birimi çerçevesini tartışacak.

Hindistan Rezerv Bankası başkanı Shaktikanta Das, kriptonun “makroekonomik ve finansal istikrar” sorunlarına neden olma potansiyeline ilişkin endişelerini dile getirdi ve kripto borsaları tarafından sunulan rakamların şişirildiğini söyledi.

Ayrıca, yatırımcının korunması ve genç yatırımcıları riskli işlemlere çekme potansiyeline sahip cazip reklamlar hakkında uzun süredir devam eden sorunlar bulunuyor.

Kripto kazançlarının vergilendirilmesi ve yasaya dahil edilen kripto varlıklarının uygun şekilde sınıflandırılması konusunda ciddi endişeler mevcut.

Bir hükümet yetkilisi, kriptonun büyük olasılıkla bir yatırım varlık kategorisi statüsünü alacağını ve bu da onu bir para birimine değil, ticarete uygun hale getireceğini belirtti. 

Vergilendirme ile ilgili olarak hükümetin benzer mevcut kuruluşların ne kadar uyması gerektiğine bağlı olarak aracı kurumların ve ticaret platformlarının vergi düzenlemelerini standart hale getireceği söyleniyor.

WazirX’in CEO’su ve Kurucusu Nischal Chetty, tasarıdaki heyecanı dile getirerek, bunu Hindistan’ın Web 3.0 hakimiyetine doğru ilk adım olarak gördüğünü ifade etti. 

Kripto eğitim platformu Bitnning’den Kashif Raza, 2018’de geçirilen eski yasayla benzerliğine dikkat çekerek yeni yasa tasarısı konusunda dikkatli olmaya çağırdı. UnoCoin CEO’su Sathvik Vishwanath da “özel kripto para birimleri” teriminin yeterince tanımlanmadığını söyledi.