Paraguay, kripto para birimi faaliyetlerini düzenlemeye bir adım daha yaklaştı

Paraguay, kripto para birimi faaliyetlerini düzenlemeye bir adım daha yaklaştı

Paraguay Senatörler Odası, Perşembe günü ülkedeki kripto ticareti ve madencilik faaliyetlerini düzenleyecek ve ticarileştirecek bir yasa tasarısını onayladı.

Paraguay Senatosu Kripto Yasasını Onayladı

Yasayı destekleyen üç senatörden biri olan Senatör Fernando Silva Facetti, tasarının artık gelecek yıl Paraguay Temsilciler Meclisi’nde görüşülmesini beklediğini söyleyerek onayını Twitter’da doğruladı.

Facetti’ye göre, Senato’da yoğun bir tartışmaya konu olan tasarı, “Paraguay’da bitcoin gibi kripto varlıklarının endüstrisini ve ticarileştirilmesini düzenlemeyi” amaçlıyor.

Kripto Para Madenciliği Bir Endüstri Olacak

Kripto para yasası, endüstrinin iki ana alanına odaklanıyor. Bunlar; kripto para birimi işlemleri ve madencilik faaliyetleri.

Senatör, mevzuatın kripto madenciliğini bir endüstri olarak tanıyacağını ve ülkenin şu anda fazla elektriğe sahip olması nedeniyle madencilerin operasyonları için sürekli enerjiye erişmelerini sağlayacak yöntemler oluşturacağını kaydetti.

Bununla birlikte, madencilerin endüstriyel güç tüketimi için onay ve ayrıca bir işletme ruhsatı almaları gerekiyor. Tasarı yasalaşırsa, ülkenin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, Kara Para Aklamayı Önleme Ofisi ve Ulusal Elektrik İdaresi ile birlikte Sanayi ve Ticaret Sekreterliği kripto madenciliği endüstrisini düzenlemekten sorumlu olacak.

Kripto para birimleri ile işlemlere gelince, tasarı kripto para alışverişinin nasıl çalışacağını açıkça belirtmedi, ancak Facetti, “Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, menkul kıymetler piyasasında müzakere, tazminat, saklama ve aracılık için aracılar için kayıt gereklilikleri oluşturacağını” İfade etti.