Paraguay Adım Adım Dijital Paraya…

Paraguay Adım Adım Dijital Paraya…

17 Aralık 2021’de Paraguay Senatosu, Temmuz ayında tanıtılan bir kripto para yasasını onayladı. Sanal varlıklar da dahil olmak üzere birkaç önemli terimi tanımlayan ve kripto para madenciliği için lisans çağrısı yapan hükümler, şimdi daha fazla müzakere için Oda Vekili‘ne gönderilecek.

Tasarının sponsoru Senatör Fernando Silva Facetti, büyük bir tartışmanın ardından tasarının Paraguay Senatosu’ndan geçirildiğini açıkladı. Senatöre göre, yasa ayrıca ülkede üretilen fazla elektriği kullanarak kripto madenciliği faaliyetlerinin büyümesini teşvik etmeyi de amaçlıyor.

Mevzuatın içeriği, sanal varlıklar, belirteçler, kripto para birimi madenciliği ve VASP’ler (sanal varlık hizmet sağlayıcıları) için tanımlar içeriyor. Ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı‘na, kanunu uygulamak için sınırları dışındaki devlet organlarından yardım isteme yetkisi de veriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Polygon (MATIC) Shiba Inu’yu Geçmeye Çok Yakın

Tasarı açıkça kripto para madenciliğinin yasal bir faaliyet olduğunu belirtiyor ve şunları içeriyor:

“Sanal varlık madenciliği dijital ve yenilikçi bir sektör. Bu sektör, ulusal mevzuatta sağlanan tüm teşvik mekanizmalarından yararlanacak.”

Paraguay’ın tükettiğinden daha fazla enerji ürettiği bildiriliyor. Sonuç olarak, birkaç firma bu potansiyel fazlalıktan yararlanmak için orada kripto para birimi madenciliği operasyonları kurmakla ilgileniyor.

Temmuz ayında Paraguaylı Kongre Üyesi Carlos Rejala ve Senatör Fernando Silva Facetti, Kongre’de milletvekillerinin ülkeleri için kapsamlı bir dijital varlık politikası oluşturmaya olan bağlılığını gösteren bir Bitcoin (BTC) tasarısı sundular. Mevzuat ülkenin kongresi tarafından kabul edildi ve 2022’de Temsilciler Meclisi‘nde tartışılacak.

Paraguay’da Diğer Güney Amerika Ülkeleri Gibi Dijital Paraları Fırsata Çevirmek İstiyor

Özellikle Arjantin, Venezuela ve Meksika‘daki yerel ekonomik ve mali zorluklar nedeniyle Güney Amerika, kripto para biriminin benimsenmesi için uygun bir yuva olarak ortaya çıktı. Örneğin, ulusal itibari para birimleri parçalanırken Arjantinliler ve Venezuelalılar daha uygun bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin gibi dijital alternatiflere yöneldiler. El Salvador gibi diğer bazı ülkeler de, cumhurbaşkanının insanlar üzerinde BTC kullanımını teşvik etmesiyle tamamen farklı bir yaklaşım benimsedi.