Parachainler resmi olarak Polkadot ağında başlatılıyor

Parachainler resmi olarak Polkadot ağında başlatılıyor

Polkadot ağına birden fazla (multi) blockchain getirmenin uzun süredir devam eden süreci, bu hafta sonu beş parachain‘in resmi olarak başlamasıyla sonuçlandı.

Bu hafta sonu yayına giren beş parachain “Acala, Astar, Clover, Moonbeam ve Parallel Finance” başarılı parachain müzayedelerinin ardından seçildi. Toplamda, açık artırma döneminde beş proje tarafından yaklaşık 2.4 milyar dolar değerinde yaklaşık 99 milyon DOT toplandı. Kazanan projeler, 96 hafta süren parachain slotlarını etkin bir şekilde kiralayabilir.

Polkadot ekibi yaptığı açıklamada, “Polkadot’ta parachainlerin piyasaya sürülmesi, 2016 yılında Polkadot Teknik Raporunda (diğer adıyla Polkadot Belgesi) ana hatlarıyla belirtilen orijinal vizyonun doruk noktasını temsil ediyor. Polkadot Belgesi, Polkadot’un temel özelliklerini özetledi ve ağın parçalanmış çok zincirli tasarımının ana hatlarını çizdi. Parachain’ler, makalede ana hatlarıyla belirtildiği gibi, tam olarak piyasaya sürülecek olan temel işlevselliğin son parçasıdır. Polkadot’un buradan nasıl gelişeceği, DOT sahipleri topluluğuna bağlıdır.” dendi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: 19 Aralık BTC, DOGE ve SHIB Fiyat Analizi

Kazanan projeler, diğerlerinin yanı sıra, merkezi olmayan finans ve borç verme dahil olmak üzere bir dizi kullanım örneğine odaklanıyor. Parachain fikri, her bir ağın farklı kullanım profillerini destekleyebilmesidir ve hepsi Polkadot’un Röle Zincirine bağlıdır.

The Block Research‘ten John Dantoni‘nin yakın tarihli bir ekosistem haritasında belirttiği gibi, 19 dikeyde Polkadot’a odaklanan 200’den fazla proje var.

Müzayede performansını izleyen bir web sitesine göre, şu anda bir dizi ek parachain müzayedesi yayında.