Panama’da Yerel Saatle 14:00’te Kripto Yasa Tasarısı Tartışılmaya Başlandı

Panama’da Yerel Saatle 14:00’te Kripto Yasa Tasarısı Tartışılmaya Başlandı

StevedaNews, Panama‘daki bir grup milletvekilinin 22 Şubat’ta (bugün) kripto ile ilgili iki yasa tasarısını tartışacağını öğrendi.

Ülkenin Ulusal Meclisinin bir parçası olan Panama Ticaret ve Ekonomik İşler Komisyonu üyeleri, yerel saatle 14:00’te başlayan toplantıda diğer konulara ek olarak kriptoyu tartışıyorlar.

Komite üyelerinin, 696 ve 697 numaralı söz konusu iki yasa tasarısının birleştirilip birleştirilmemesi gerekip gerekmediğini tartışılmak üzere Ulusal Meclis’e taşınması bekleniyor. Meclis Ekim ayında, yasa tasarılarının birleştirilmesini incelemek için bir alt komite kurulacağını bildirdi.

Farklı temsilcilerden gelen iki yasa tasarısının ikisi de kriptoyu ele alıyor; ancak doğası gereği farklı bir mecra. Cenobia Vargas tarafından Ağustos ayında tanıtılan 696 numaralı yasa tasarısı, Panama’da kullanılan kripto para birimleri, tokenler, NFT’ler ve blok zinciri teknolojisini düzenleyecek. Bu yasa tasarısı beş kripto varlığının düzenlenmesini önerdi: Bitcoin, Ethereum, Tether, Elrond adlı bir kripto para birimi ve Token 7UT adlı tartışmalı bir token.

697 sayılı tasarı, bağımsız kongre üyesi Gabriel Silva tarafından tanıtılan ve özellikle Bitcoin ve Ethereum’dan kripto varlık türleri olarak bahseden geniş kapsamlı bir kripto yasası. Ülkeyi dijital ekonomi, kripto varlıkları ve internet ile hızlandırmaya odaklanıyor.

Bu toplantı ülkenin kripto yasasını şekillendirmek için önemli bir kilometre taşı olsa da herhangi bir tasarının Panama‘da yasalaşması için birkaç adım daha geçmesi gerekecek.

Bu toplantı sırasında, milletvekillerinin her birinin kendi tasarılarını savunması ve diğer komite üyelerinden gelen soruları yanıtlaması bekleniyor. Ardından, komite muhtemelen önerilen yasaların her ikisini de birleştirmeyi veya tüm Ulusal Meclis’te tartışmak üzere ileriye taşımak için birini seçmeyi tartışacaktır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Avusturyalı kripto para borsası, Trustology’yi satın aldığını duyurdu

Komite oybirliğiyle bir kripto yasa tasarısını ileri taşımayı kabul ederse, ikinci bir tartışma için Ulusal Meclise gidecek. Orada, üyelerin çoğunluğunun tasarının oylamaya sunulup sunulmayacağını onaylaması gerekecek.

Üyelerin çoğunluğu tasarıya “evet” oyu verirse, tasarı en sonunda Panama başkanına onay veya veto etmesi için gönderilecek.