Pakistan Hükümeti Kripto Para Ticaretini Yasaklayacak

Pakistan Hükümeti Kripto Para Ticaretini Yasaklayacak

Pakistan‘ın FIA (Federal Soruşturma Ajansı), kripto para ticareti yapan web sitelerini engellemek için PTA‘dan bir mahkeme emri almayı planladıklarını duyurdu. Hükümetin bunu dolandırıcılık ve kara para aklamaya karşı çabalarının bir parçası olarak yaptığı belirtiliyor.

FIA Genel Direktörü Dr. Sanaullah Abbasi, mevcut dijital güvenlik konularını ve gelecekte nasıl daha yakın bir şekilde birlikte çalışabileceklerini görüşmek üzere Pakistan Devlet Bankası Pakistan Siber Suç Dairesi Ofisi ile bir araya geldi.

FIA başkanına göre, SBP yetkilileri kripto platformlarını düzenlemek için bir mekanizma sundu.

SBP ekibi, katılımcıları, Sindh Yüksek Mahkemesi‘nin emirleri doğrultusunda kripto para birimleri için yeni düzenlemelerin yakında sunulacağı konusunda bilgilendirdi.

Pakistan’ın FIA’sı Kripto Para Birimlerini Ticari İşlem Yapmanın Sigortalı Bir Yolu Olarak Görüyor

Hukuk uzmanları, kripto para birimleriyle ilgili endişelerini dile getirerek, onları iş yapmak için güvensiz ve hileli bir yol olarak nitelendirdi.

Abbasi, “Kripto dolandırıcılığa yeni bir boyut kazandırdı” dedi ve bu teknolojiden kaynaklanan dolandırıcılık sorunlarıyla ilgili yardım için hukuk uzmanlarını da birbirine bağlayacağını da sözlerine ekledi.

FIA genel müdürü, kripto para biriminin birçok ülkede yasal olduğunu ancak bazılarında geçerli nedenlerle yasaklandığını veya kısıtlandığını belirtti. Kripto platformlarının kullanımına izin verip vermemeye karar verirken öncelikle dolandırıcılık ve kara para aklama yönleriyle ilgilendiklerini gözlemledi.

Kriptoyla mücadeleye yönelik yasaların eksikliği bu haftanın başlarındaki toplantılarda gündeme getirildi. Örneğin, 1947 tarihli Havale Yasası (FERA), 2016 Elektronik Suçları Önleme Yasası, 2010 Döviz ve Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (AMLA) kapsamında herhangi bir bölüm bulunmamaktadır.

Sadece birkaç kez, Siber Suçlar Kanadı tarafından FERA ve AMLA’nın 23. bölümü kapsamında eylem gerçekleştirilmiştir. Bu, kolluk kuvvetlerinin, ipotek dolandırıcılığı veya bu ağlarda çalışan ATM‘lerdeki müşterilerin hesaplarından para çalmak gibi mali suçlar işlemek için bilgi sistemlerine girerek suçüstü yakalanan siber suçlulara karşı kullandığı bir eylemdir.

Mali Eylem Görev Gücü, konuyla ilgili toplantılarının ardından Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP) için henüz herhangi bir düzenleme yayınlamadı. Düzenleyici bir çerçevenin olmaması, terör finansmanı gibi yasa dışı veya uygunsuz işler yaparken yakalanırsa VASP’ın atması gereken adımlar da dahil olmak üzere birçok soruyu yanıtsız bırakıyor.

Pakistan düzenleyici kurumu Pakistan Menkul Kıymetler Komisyonu (SECP), sanal para birimlerine “yasaklanmış bir yaklaşım” benimsemek için hisse senetleri gibi davranacağını söyledi.

Maliye bakanlığı, dijital para, ilk madeni para teklifleri ve diğer kripto tabanlı projelerle uğraşmaktan kaçınmak için bir tavsiye yayınladı.

FIA genel müdürü Abbasi, insanların dolandırıldığı bir dolandırıcılığa karışanlara karşı açıklama yaptı. Daha fazla kurbanın avlanmamasını sağlamak için olası şüpheliler hakkında veri toplamayı açıkladı.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Pakistanlı yatırımcıları dolandıran 11 popüler bitcoin değişim uygulaması platformlarından çıkarıldıktan sonra 100 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılığını araştırmak için harekete geçti.

Kripto Toplam Piyasa Değeri 1.8 Trilyon Dolar Seviyesinde | Kaynak: TradingView.com

Kripto Toplam Piyasa Değeri 1.8 Trilyon Dolar Seviyesinde | Kaynak: TradingView.com

20 Ocak 2022’de Federal Soruşturma Ajansı (FIA), Pakistan Telekom Kurumu‘ndan (PTA) 1600’den fazla kripto para web sitesini yasaklamasını istedi. Bakanlar, hareketin kripto para birimini düzenleme çabası olduğunu söylüyor.