OpenSea, NFT pazarının güvenliğini sağlayamadığı iddiasıyla davayla karşı karşıya

OpenSea, NFT pazarının güvenliğini sağlayamadığı iddiasıyla davayla karşı karşıya

Teksas merkezli bir NFT koleksiyoncusu, OpenSea’ye 1 milyon dolarlık dava açtı. Koleksiyoncu, OpenSea’nin Bored Ape Yacht Club NFT’sini piyasa değerinin çok altında satmasına neden olduğunu iddia ediyor. Son aylarda, birçok OpenSea kullanıcısı, pazardaki bir listeleme hatası nedeniyle yanlışlıkla NFT’lerini düşük fiyatlarla sattı.

Eski bir Bored Ape Yacht Club sahibi, NFT’si piyasada sadece 26 dolara satıldıktan sonra OpenSea’ye dava açıyor. NFT koleksiyonunun taban fiyatı o sırada 200.000 doların üzerindeydi.

Timothy McKimmy, bir yazılım hatasını öne sürerek OpenSea aleyhine dava açtı. Davada, pazarın güvenliğini sağlayamadığı iddiasıyla OpenSea’den 1 milyon dolar tazminat ödenmesi isteniyor.

7 Şubat 2022’de Bored Ape #3475, o sırada yaklaşık 26 Dolar olan 0.01 Ethereum’a satıldı. McKimmy, satışın izni olmadan gerçekleştiğini ve ürünü listelemediğini söyledi. McKimmy, Aralık 2021’de NFT için 55 Ethereum ödedi.

Teksas federal mahkemesinde kaydedilen yasal şikayet, OpenSea’yi kritik bir güvenlik açığını düzeltmeden çalışmaya devam etmekle suçlanıyor. 

McKimmy’nin davasına göre, ondan “çalınan” parça, nadirlik açısından en iyi 1.400 Bored Ape Yacht Club NFT’si arasında yer alıyor. 

OpenSea listeleme hatası ilk olarak McKimmy’nin iddia edilen aksiliklerinden önce rapor edildi. 24 Ocak’ta, TBALLER.eth takma adlı NFT koleksiyoncusu Bored Ape NFT’lerinin o zamanki taban fiyatın bir kısmı olan 0.77 Ethereum’a satıldığını tweetledi.

Diğer birçok kullanıcı da NFT’lerinin OpenSea’de taban fiyatlarının önemli ölçüde altında satıldığını iddia etti.