OpenSea NFT işlemleri nedeniyle son 30 gün içinde 1 milyar dolar değerinde ETH yakıldı

OpenSea NFT işlemleri nedeniyle son 30 gün içinde 1 milyar dolar değerinde ETH yakıldı

Nansen Analytics‘in Salı günkü blockchain verilerine göre, NFT işlemleri nedeniyle geçtiğimiz ay 1.096 milyar doların üzerinde Ethereum (ETH) yakıldı. Geçen Ağustos ayında EIP-1559‘un tanıtılmasıyla birlikte, Ethereum blok zincirinde gerçekleşen her işlem için bir miktar ücret dolaşımdan çıkarılır. ETH göndermek ve almak çok maliyetli olmasa da, akıllı sözleşmeler yoluyla NFT’lerin basılması gibi daha üst düzey görevler çok daha fazla gaza mal oluyor.

Ocak ayında, OpenSea‘deki NFT işlemlerinin toplam hacmi, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,5 milyar dolara ulaştı. Son 30 günde yakılan 65.778 ETH (181,7 milyon $) ile şu anda Ultra Sound Money tarafından derlenen bir yakma lider tablosunda 1 numarada yer alıyor. İkinci ve üçüncü sırada, sırasıyla 35.696 ETH (98.6 milyon $) ve 24.223 ETH (66.9 milyon $) ile Ethereum işlemlerinden token yanmaları ve merkezi olmayan borsa Uniswap (UNI) üzerindeki etkinlik yer aldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ankete göre Amerikalı Yetişkinlerin Beşte Biri Bitcoin Satın Almayı Düşünüyor

Bununla birlikte, Ethereum hala enflasyonist bir blok zinciri ağıdır; yılda 5,4 milyon ETH’lik mevcut ihraç, yakılan 3,5 milyon ETH’yi aşıyor. ETH arzı, ancak PoS‘a geçiş yoluyla iş kanıtı mekanizmasının kaldırılmasından sonra zirve yapacak.

Bu gerçekleştiğinde, toplam yeni emisyon miktarı, token yanmalarından daha az olacak ve bu da net bir deflasyonist ağ ile sonuçlanacak. “Birleşme” olarak adlandırılan PoS geçişi, bu yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinde gerçekleşecek. Ancak bundan önce, ağın toplam hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. Ethereum Vakfı kısa süre önce yeniden markalaşmasında Eth 2.0 adını boşa çıkardı. Şimdi konsensüs katmanı olarak adlandırılıyor.