OpenSea, 2021’de İşlem Hacminde 646 Kat Artış Gördü

OpenSea, 2021’de İşlem Hacminde 646 Kat Artış Gördü

OpenSea‘deki işlem hacmi, 2020’ye kıyasla 646 kat artarak 2021’de 14 milyar doları aştı. Platformun toplam işlem hacminin büyük bir bölümünü Bored Ape Yacht Club ve Decentraland gibi en iyi koleksiyonlar oluşturuyor.

Token Terminal verilerine göre, önde gelen NFT pazarı 2020’de 21.7 milyon dolarlık bir hacim gördü. Bu da ticaretin bu yıl 646 kat arttığı anlamına geliyor. 

OpenSea günlük kümülatif işlem hacmi. Kaynak: Token Terminal

NFT ticareti için önde gelen hedef olan OpenSea, rakip pazarlardaki ticaret hacimlerini çok geride bırakarak rakiplerini adeta toz içinde bıraktı. Bir sonraki büyük NFT platformu, Rarible, açıklanan verilere göre, 2021 yılında 260 milyon dolarlık işlem hacmi yakaladı.

Bu yüksek işlem hacmiyle OpenSea ayrıca rekor kar elde etti. Pazar, alınan ve satılan her NFT’den %2,5‘lik bir kesinti alıyor. OpenSea’ye ödenen ücretlerin toplamı olan protokol geliri, şu anda yıl için kümülatif 351.6 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. 

OpenSea’ye bu yıl en çok ücret kazandıran koleksiyon Bored Ape Yacht Club oldu. Nisan ayında piyasaya sürülen Bored Apes, NFT hayvan avatarı projelerinin yeni bir trendini başlattı. Projenin lansmanından bu yana Bored Apes, 280.000 ETH’nin üzerinde, yani yaklaşık 1,06 milyar dolarlık satış yaptı.

Popülerliklerindeki artışa rağmen, Bored Apes, işlem hacmi açısından CryptoPunks ile kıyaslanmaktan hala çok uzakta. CryptoPunks, projenin yaratıcıları olan Larva Labs tarafından kurulan özel bir pazarda ticaret yapıyor. Dört yıllık bir başlangıçla, CryptoPunk alım satımları şu anda 770.000 ETH’nin üzerinde bulunuyor.