Olimpiyatlarda Günlük 300.000 Doların Üzerinde Dijital Yuan Kullanıldı

Olimpiyatlarda Günlük 300.000 Doların Üzerinde Dijital Yuan Kullanıldı

Çin merkez bankasındaki üst düzey bir yetkili, Pekin Olimpiyat Oyunları sırasında Çin’in dijital para birimiyle yapılan günlük işlemlerin yaklaşık 2 milyon yuan (yaklaşık 315.000 Dolar) olduğunu söyledi.

Ayrıca, yabancı kullanıcıların ürünle uğraşırken donanım cüzdanları kullandıklarını, yerlilerin ise yazılım cüzdanlarını tercih ettiğini ortaya koydu.

Oyunlar Sırasında Dijital Yuan İşlemleri

Çin’in adı, merkez bankası dijital para birimlerinden (CBDC’ler) bahsederken hemen ortaya çıkıyor. Son birkaç ay içinde, en kalabalık ülke, dijital yuanını daha geniş alanda yaygınlaştırmak için birçok girişim başlattı.

Nisan 2021’de yetkililer, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’ndaki sporcuların ve yabancı ziyaretçilerin finansal ürünü kullanabileceklerini duyurdu. Spor etkinliği bu ayın başlarında başladı ve yetkililerin günlük dijital yuan işlemleriyle ilgili verileri zaten var.

PBOC’nin Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Mu Changchun‘a göre, oyunlar sırasında her gün 300.000 doların üzerinde e-CNY kullanılıyor. Ancak kesin rakamlar vermenin zor olduğunu belirtti:

“Her gün birkaç milyon RMB (yuan) ödemesi olduğuna dair kabaca bir fikrim var, ancak henüz kesin rakamlara sahip değilim.”

Mu, CBDC’nin yabancı ziyaretçiler arasında da popüler olduğunu söyledi. Çinliler yazılım cüzdanlarını tercih ederken, Çinliler donanım cüzdanlarını kullanmayı tercih ediyor.

Olimpiyatlar sırasında e-CNY kullanımının Çin ile ABD arasında gerginliğe neden olduğunu belirtmekte fayda var. 

Geçen yıl, Amerikalı Senatörler Marsha Blackburn, Roger Wicker ve Cynthia Lummis, ABD Olimpiyat Komitesine Kış Olimpiyat Oyunlarında Dijital Yuan’ın herhangi bir şekilde kullanılmasını yasaklamalarını tavsiye etti. Milletvekilleri casusluk konusundaki endişelerini dile getirdiler.