Öğrencinin Selfie NFT’leri Kısa Sürede Yaklaşık 1 Milyon Dolar Kazandırdı

Öğrencinin Selfie NFT’leri Kısa Sürede Yaklaşık 1 Milyon Dolar Kazandırdı

Kısa Notlar

  • Endonezyalı üniversite öğrencisi Ghozali Ghozalo, yaklaşık 1.000 özçekimi, takas edilemeyen tokenlere (NFT) dönüştürdü.
  • Endonezyalı genç, ünlüler sayesinde koleksiyon çılgınca popüler hale geldi ve yaklaşık 1 milyon dolarlık işlem gördü.
  • Ghozali, NFT’lerini Pazar günü her biri 3 dolara satmaya başladı. Şimdi, taban fiyat NFT başına 1.000 doların üzerinde.

Endonezyalı bir üniversite öğrencisi Ghozali Ghozalo, birkaç gün içinde muazzam ticaret hacmine ulaşan viral bir NFT koleksiyonu yarattı.

Koleksiyon Yaklaşık 1.000 Selfie’den Oluşuyor

Ghozali’nin NFT koleksiyonu, dört yıl boyunca fotoğrafladığı özçekimlerden oluşuyor.

OpenSea profilinde şöyle yazıyor: “18-22 yaşımdan (2017 – 2021) beri kendi fotoğrafımı çekiyorum… Bu gerçekten her gün bilgisayarın önünde durduğumun bir resmidir.”

Ancak koleksiyon sadece 933 görsel içeriyor ve bu da Ghozali’nin özçekimlerinin o zaman diliminde her günü kapsamadığını gösteriyor.

Fotoğraflar başlangıçta bir okul mezuniyet videosunda kullanılmak üzere çekild;, ancak Ghozali daha sonra bu fotoğrafları bir dizi NFT’ye dönüştürmeye ve NFT pazaryeri OpenSea’de satmaya karar verdi.

Koleksiyonun adı “Ghozali Everyday”. Bu, Mart 2021’de Christie’s‘de 69 Milyon Dolara satılan bir NFT’si olan Beeple‘ın “Everydays: The First 5000 Days”ine bir gönderme gibi görünüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Milyarder Yatırımcı Mark Cuban, Ticaret Üzerinden Kripto Faydası Peşinde

Şimdiye Kadar Yaklaşık 1 Milyon Dolarlık Hacim

Ghozali, 9 Ocak Pazar günü koleksiyonu başlattığında NFT’lerin her birini 3 dolar olarak fiyatlandırdı. O zamandan beri, koleksiyondaki her bir NFT’nin taban fiyatı 0,4 ETH’ye (1,350 dolar) yükseldi.

Koleksiyon, şimdiye kadar 277 ETH’lik (935.975 dolar) satış gerçekleştiğinden, 1 milyon dolarlık hacmi aşma yolunda ilerliyor.

NFT koleksiyonu Endonezyalı ünlü şef Arnold Poernomo, Endonezyalı spor ayakkabı ve sokak giyimi girişimcisi Jeffry Jouw “Jejouw” ve merkezi olmayan finans topluluğunun diğer çeşitli üyeleri tarafından tanıtıldı. Şimdi, Ghozali için bir Discord forumu çalıştırarak koleksiyonun yönetilmesine yardımcı oluyorlar.

Poernomo ayrıca, tokenları çeviren alıcılar yatırımlarında %78.000 kazanç elde ettiğinden, koleksiyonu tanıtarak “sadece [Ghozali’nin] hayatını değiştirmediğini” belirtti.

Crypto Punks ve Bored Ape Yacht Club gibi diğer NFT projelerinin arkasında pazarlama girişimleri olsa da, Ghozali’nin koleksiyonu bir şekilde organik olarak hayran kazanmış görünüyor.

Çoğu yenilik NFT’si gibi, belirteçlerin uzun vadede değerlerini koruyup korumayacağı belli değil. Ancak koleksiyon hala yepyeni ve önümüzdeki günlerde birçok yeni yatırımcıyı çekecek.