Ocak, Kripto Para Yatırımları İçin Korkunç Bir Ay Oldu

Ocak, Kripto Para Yatırımları İçin Korkunç Bir Ay Oldu

Financial Times, kripto analitik firması CryptoCompare tarafından hazırlanan bir rapora atıfta bulundu. Rapora göre kurumsal yatırımcılar geçen ay kripto para yatırım ürünlerinden rekor miktarda para çekti.

Ocak ayında çıkışlar haftada ortalama 61 milyon dolara ulaştı ve 2022‘nin ilk çeyreği için zorlu bir başlangıç ​​oldu. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise kripto endüstrisi rekor kıran bir giriş görmüştü.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, düşüşü Federal Rezerv’in yaklaşan kararlarına bağlıyor:

”Dijital varlık yatırım ürünleri için hala önemli yatırımcı talebi olduğunu belirtmek önemlidir, ancak kurumlar görünüşe göre Fed’e pozisyonlarını boşaltarak tepki gösterdi.”

Analistler bu yıl en az üç faiz artışı bekliyor, ancak bazıları 2023’ün başında beşe kadar artış görmeye hazır. Sağlanan verilere göre Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) hisseleri 21 Ocak’ta %29,8 gibi büyük bir indirime ulaştı.

Şirket, fonu bir ETF’ye dönüştürmeyi planlasa da, yakın zamanda bunu başarması pek olası değil. Bu haftanın başlarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, spot Bitcoin ETF başlatmak için birkaç teklifi reddettikten sonra Grayscale’in başvurusu hakkındaki kararını erteledi.

İlk vadeli işlemlere dayalı ETF’nin lansmanı nedeniyle Ekim ayında rallisine devam eden Bitcoin, Ocak ayında %16 düştü. Büyük düzeltmeye rağmen, kripto para yatırım araçlarının fonları boşaltmaya devam etmesi, yatırımcıların düşüşü satın almakta tereddüt ettiğini gösteriyor.

En iyi kripto para birimi Bitcoin (BTC) şu anda büyük spot borsalarda 41.600 doların biraz üzerinde işlem görüyor.