NY Fed Ekonomistleri, Stabilcoinlerin ‘Ödemelerin Geleceği’ olmadığını söylüyor

NY Fed Ekonomistleri, Stabilcoinlerin ‘Ödemelerin Geleceği’ olmadığını söylüyor

Bir grup NY Fed ekonomisti ve analistine göre, değeri tamamen güvenli varlıklar tarafından desteklenen stabilcoinler, geleneksel finans sektörünün diğer alanlarında likiditeyi bağlayabilir.

Grup, bunun yerine mevduat sahibinin ticari bankasında bir hak talebini temsil edecek olan DLT sistemlerinde barındırılan tokenize mevduatları savunuyor.

New York Federal Rezerv Bankası’ndan bir grup analist ve ekonomist, dün stabilcoinlerin son yıllardaki hızlı yükselişlerine rağmen ödemelerin geleceği olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Fed’in blog sitesinde yayınlanan Liberty Street Economics sütununda, stabilcoinlerin bitcoin gibi diğer kriptolardan daha iyi bir para biçimi olarak tasarlanmasına rağmen, “iki ucu keskin bir kılıç” olabileceği belirtildi.

Stabilcoinler, değerleri altın gibi belirli emtialara, ABD doları ve euro gibi itibari para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleridir.

Spesifik olarak, eski NY Fed başkan yardımcısı Rod Garratt ve Fed ekonomistleri Antoine Martin ve Michael Lee’yi içeren grup, %100 “tamamen güvenli” varlıklar tarafından desteklenen stabilcoinlerin bankacılığın diğer alanlarında likiditeyi bağlayabileceğini söyledi.

Grup, “Bu tür özel paralar, özellikle ihraççılar ve onları destekleyen varlıkların belirsiz ve farklı kalitede olması nedeniyle çeşitli sorunlara maruz kaldı” dedi.

NY Fed, stabilcoin dolaşımından ziyade tokenize mevduatları savunuyor.

Stabilcoinler, diğer ülkeler arasında ABD ekonomisine ve finansal istikrara yönelik bir tehdit olarak kabul ediliyorlar. Geçen yıl, ABD Federal kurumları, Kongre’yi, bankaları düzenledikleri şekilde stabilcoin ihraççılarını düzenlemelerine izin vermeye çağırdı.