Nuvei ve Visa, Kripto Dostu Banka Kartlarını Başlatıyor

Nuvei ve Visa, Kripto Dostu Banka Kartlarını Başlatıyor

Finansal teknoloji şirketi Nuvei, kripto dostu banka kartlarının piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Amerikan çok uluslu ödeme hizmeti Visa ile işbirliğini içeren sunum, Nuvei’nin Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve Birleşik Krallık (İngiltere) genelindeki ortaklarını hedef alacak.

Kripto Dostu Banka Kartları

Nuvei’nin yan kuruluşu Simplex, Aralık 2020’de müşterilerinin kripto banka kartları çıkarabilmelerini sağlamak için Visa ile ortaklık kurdu. İtibari para hizmet sağlayıcısı aslında Visa ağının ana üyesidir. Bu nedenle, Visa kartlarını serbest bırakma ve tüketicilere dijital varlıklara erişim sunma iznine sahiptir.

CryptoPotato ile paylaşılan bir duyuruya göre, yeni kartların piyasaya sürülmesinin fiattan kriptoya geçiş ve çıkış sürecini basitleştirmesi bekleniyor. Bu da, kullanıcıların kripto kazançlarından fonları kullanmasına ve harcamasına yardımcı olmalıdır.

Nuvei’nin Başkanı ve CEO’su Philip Fayer, markalı Visa banka kartının piyasaya sürülmesinin çok önemli bir gelişme ve şirketin ortakları ve müşterileri için büyük bir varlık olduğunu kaydetti. Ayrıca Visa’nın geleneksel finans sektörü ile kripto para sektörü arasındaki boşluğu kapatarak ekosistemi genişletmedeki rolünün altını çizdi.

Visa Europe Kripto Çözümleri Direktörü Nikola Plecas, kripto para birimlerine yönelik artan talepten bahsederken şunları söyledi:

“Kripto para birimlerinin farkındalığı, Avrupa genelinde tüketiciler arasında önemli ölçüde arttı ve daha fazla insan kriptoya erişmeye çalıştıkça benimsemenin artmasına neden oldu. Bunun bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz ve Nuvei ile olan ilişkimizi daha da derinleştirerek tüketicilere kriptolarını harcamak için basit ve güvenli bir yol sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

İkisi arasındaki işbirliğinin arkasındaki amaç, kullanıcılara “fiattan kriptodan fiat’a” döngüsünü kapatmak için basit bir mekanizma sağlayarak “kripto ve dijital varlık ödemelerini optimize etmek”tir; çünkü bu süreç geleneksel sermayenin işbirliğine bağlıdır.

Ayrıca, bu banka kartları, Nuvei’nin ortaklarının kullanıcı tabanının kripto varlıklarını sorunsuz bir şekilde satmasına ve sonuçta ortaya çıkan fonları Visa’nın kabul edildiği her yerde herhangi bir gecikme olmadan harcayabilmesine olanak sağlamalıdır. Duyuruda ayrıca, yeni markalı kartları kullanan müşterilerin kripto fonlarında fiat para birimlerinde olduğu gibi aynı harcama gücüne sahip olacağı belirtildi.

COTI, Simplex İşbirliği

Eylül ayının başlarında, ilk parti kartlar dijital fintech platformu COTI’ye teslim edildi. Bu, ikincisinin kripto para birimi banka hesaplarının yanı sıra COTI markalı Visa banka kartlarını başlatmasına izin verdi.

Hareketin arkasındaki ana amaç, itibari para ve kripto varlıklar arasında bir köprü görevi yapmak ve AB ve AEA sakinleri olan müşterileri hedeflemekti.