Kripto Para Haberleri

Norges Bank Başkan Yardımcısı: ”Kripto Paralar Kronun Değerini Düşüremez”

Norges Bank Başkan Yardımcısı kripto para birimlerin finans alanında büyük değişikler yaratacağını ancak kronun değerini düşürmeyeceğini söyledi.

“Kripto para birimlerinin ilk etapta bankaları ve Norveç kronunu değersiz hale getirme ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum, ancak finansal sistem değişecek.”

Başkan yardımcısı konuşmalarına şunları ekledi:

“Daha radikal bir senaryo, kron ile bağlantılı olmayan kripto para birimlerinin para sisteminde daha büyük bir yere sahip olacağıdır.”

Norveç manzarasında Bitcoin daha baskın ve yaygın hale gelirse, tüm sistemin kendisini dönüşüme tabi tutacağına işaret etti.

“Devletin kron harcamaya devam ederken, özel sektörün bir veya daha fazla kripto para birimini tercih ettiği bir ara çözüm hayal edebiliriz. Büyük ölçekte olacaksa, paranın bugün olduğundan daha fazla yerde kullanılabilmesi için bir altyapıya ihtiyaç var. “

Bununla beraber Norges Bank Başkan Yardımcısı Bache, Norveç kronunun tamamen ortadan kaldırılmasının söz konusu olmadığını iddia etti. Bunun yanında resmi görevli, vergi ve diğer ücretleri kron dışında bir para biriminde kabul etmenin zorluğunun altını çizdi. Diğer iki zorluk, özellikle ortak bir ölçü biriminin kaybı ve döviz kuru dalgalanmalarıyla ilgiliydi. 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu