Nike, Son NFT’lerden Dolayı StockX’e Dava Açtı

Nike, Son NFT’lerden Dolayı StockX’e Dava Açtı

Çevrimiçi sneakerhead ve hipebeast kültür merkezi StockX’i ve şirketin NFT’lere ilk resmi girişini ‘StockX Vault’ ile ilk kez ele aldığımızdan bu yana bir aydan kısa bir süre geçti. StockX, fiziksel varlıklarını simgeleştirme çabasıyla, mülkiyeti tanımanın yeni bir yolunu aradı; ama bu gerçekten ne anlama geliyor ve StockX bunu tam olarak nasıl uygulayacak? Bu sorular hala gün yüzüne çıkarılmasına çok ihtiyaç duyulan bir belirsizliğe sahip.

Ancak bu gerçekleşmeden önce, önde gelen giyim firması Nike, izinsiz ticari marka kullanımı için platforma karşı dava açtığından, StockX daha zorlu savaşlarla karşı karşıya kalacak.

NFT’lerin erken yatırım günlerinde olduğumuz göz önüne alındığında, mahkemelerin ticari marka entegrasyonunu ve NFT’ler söz konusu olduğunda kullanımını nasıl algılayacağı konusunda emsal yok veya çok az şey var. Ancak, bu alandaki son dava hakkında bildiklerimize bir bakalım.

  • Marka ihlaline odaklanan federal bir dava: Nike, bu hafta New York’un güney bölgesinde, Vault programının Nike ticari markalarını onay almadan kullandığını iddia ederek dava açtı.
“Nike, StockX’in Nike markalı Vault NFT’lerini onaylamadı veya yetkilendirmedi. Bu onaylanmamış ürünlerin tüketicilerin kafasını karıştırması, bu ürünler ile Nike arasında yanlış bir ilişki kurması ve Nike’ın ünlü ticari markalarını zedelemesi muhtemeldir.”
  • Nike’ın şikayetleri, bilinen bir eleştirmenin bakış açısını kopyalıyor: Vault programının ilk günlerinde StockX eleştirmenleri, “Kasa” içindeki merkezileşme derecesi konusunda çok fazla küçümseme ifadeleri kullandılar. Platformun Hizmet Şartları, Kasa programındaki bir NFT’nin esasen tamamen platformun takdirine bağlı olarak bir “deneyimsel bileşen” için sahibinin herhangi bir zamanda; tipik olarak NFT’lerle ilişkilendirdiğimiz gerçek sahiplik yönleriyle uyumlu görünmüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Myanmar’da Askeri Cunda CBDC Peşinde

Emsal eksikliği

Dava muhtemelen bir tür anlaşma ile sonuçlanabilecek olsa da, NFT’ler söz konusu olduğunda IP kullanımı konusunda hala cevaplanması gereken birçok soru olduğunu belirtmekte fayda var.

Son haftalarda moda evi Hermes, NFT tasarımcısı ve ‘MetaBirkins‘ yaratıcısı Mason Rothschild ile devam eden savaşı yakından izliyoruz. Moda markası daha önce, Rothschild’in projeyle bağlarını kesme davetini açıkça reddettiği popüler NFT serisi için Rothschild’e bir dur ve vazgeç uyarısı göndermişti. Son gelişmede Hermes, Rothschild’e dava açmayı seçti. Bu dava, gelecek yıllarda NFT IP kullanımı için emsal oluşturabilecek bir dava olarak kabul ediliyor.