HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Para Ponzi Sistemi Inksnation’ın Kurucusu Yakalandı!

Nijerya'nın en büyük kripto saadet zincirlerinden biri olan Inksnation'ın önemli ismi ele geçirildi.

Ponzi sistemler yüzlerce senelik bir geçmişe dayanıyor. Her sektöre uyarlanabilen bu yöntem, kripto para alanında da kullanılmaya başlandı.

Nijerya’nın en büyük kripto saadet zincirlerinden biri olan Inksnation’ın önemli isimlerinden Amos Sewanu ele geçirildi.

Nijerya’nın Ekonomik ve Mali Suç Komisyonu’na (EFCC) göre, kaçak olan Sewanu, ülkenin kuzeybatısındaki Sokoto’da yakalandı.

28 Mayıs’taki Twitter açıklamasında EFCC, suçlunun yakalanmasıyla ilgili ayrıntıları daha sonra paylaşacağını söylemişti.

Nijeryalı Kripto Ponzi Şemasından Kaçan Lynchpin Inksnation Yakalandı

Kaçışın Sonu

Bildirimin yayınlandığı tarihte, EFCC, Sewanu’yudolandırıcılık gibi çeşitli suçlar için arananlar listesine koyduğunu belirtmişti. EFCC, Inksnation yaratıcısını ele geçirmek için kamuoyundan yardım istedi. Çalışmalar sonuç verdi ve Sewanu ele geçirildi.

Bununla birlikte, bu suçlamalara ek olarak, bazı kurumlar Sewanu’nun, bir kripto para birimi olarak ayrıntılı bir ponzi sistemi olan Pinkcoin’in yaratılması ve dağıtımına dahil olması nedeniyle arandığını söyledi.

Sewanu tarafından oluşturulan Pinkcoin’i Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından zaten işaretlenmişti. Kullanıcıların çoğu EFCC’yi suçluyu ele geçirdiği için överken, bazıları da benzer şekilde binlerce insanı dolandıran diğer dolandırıcıların peşine düşmesini istiyor.

İlginç bir şekilde Sewanu’yu destekleyenlerde oldu. Bazı Twitter kullanıcıları sistemin ponzi olmadığını belirterek hükümete tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu