Nijerya Merkez Bankası kripto ile ilgili hesapların kapatılması emri verdi

Nijerya Merkez Bankası kripto ile ilgili hesapların kapatılması emri verdi

Nijerya Merkez Bankası (CBN), Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğerleri gibi kripto varlıklara karşı düşmanca tutumunu sürdürdü ve yakın zamanda ülkedeki finansal kurumlara kripto para ticareti yaptığından şüphelenilen kişilerin hesaplarını kapatma emri verdi.

CBN, bankalara kripto tüccar hesaplarını kapatma emri verdi

CBN, 3 Kasım’da, bankacılık denetimi direktörü J.Y. Mammanand, bankalara kripto ticaretine dahil oldukları için TVS Hallmark Service Limited, Nnamdi Francis Okereke ve Nwaorgu Kingsley Chibuzor‘un hesaplarını kapatmalarını emretti.

Ülkedeki yerel bir medya kuruluşu olan Peoples Gazette‘e göre, CBN genelgesi, bankaların “burada aşağıda listelenen banka müşterilerinin hesaplarını kapatmaya ve fonları, kripto para birimi ticaretine aykırı olarak işlem yapmak için askıya alınmış hesaplardaki hesaplara yerleştirmeye yönlendirildiğini” yazıyor.

Nijerya Apeks Bankası‘nın, yetki alanındaki tüm finansal kurumlara kripto ile ilgili işlemler için hizmetlerini sunmayı durdurmalarını veya yaptırımlarla karşı karşıya kalmalarını emrettiğini hatırlayacaksınız. Bununla birlikte, yasağa rağmen, Nijeryalılar dünyanın en yüksek kripto benimseyenlerinden biri olmaya devam ediyor.

eNaira

eNaira

Nijerya’nın “ENaira” projesi hızla devam ediyor

Nijerya’nın CBDC projesi eNaira, ilk aksaklıkların ardından 40 milyon naira (113.000 $) değerinde işlemi tamamlayabildi ve varlığının ilk iki haftasında platformda 400.000’den fazla cüzdanın kayıtlı olduğu görüldü.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Nijerya Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimi (CBDC) eNaira Bugün Piyasaya Çıkıyor

Projenin başlangıcında, Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ENaira’nın önümüzdeki 10 yıl içinde ülke ekonomisine 29 milyar dolar katkıda bulunabileceğini öngörmüştü.

Projenin lansmanı tamamen sorunsuz geçmese de, CBN’nin projedeki teknik ortağı Bitt Inc, ülkede banka hesabı olmayanlar için bir mobil uygulama başlatma planlarını açıkladı.