Blockchain HaberleriHaberler

Nijerya İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanı, Blockchain’in Uzun Vadeli Ekonomik Kalkınma Sağlayabileceğini Söyledi

Nijerya İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanı Isa Pantami, Blockchain teknolojisinin önemini vurguladı

Nijerya İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanı Isa Pantami, Dijital Afrika konferansındaki açılış konuşmasında blockchain teknolojisi hakkında bazı önemli açıklamalar yaptı. Nijeryalı Bakan Blockchain teknolojisinin “uzun vadeli ekonomik kalkınma” sağlayabileceğini söyledi

Pantami, blockchain teknolojisinin bir devrim niteliği taşıdığını ve sadece ülkesi için değil tüm kıta için uzun vade de ekonomik açıdan büyük yararlar sağlayabileceğini belirtti.

Ek olarak bakan, konferansta yapay zeka ve robotik endüstrisini geliştirmenin önemine dikkat çekti. Pantemi, Nijerya’nın Ulusal Yapay Zeka ve Robotik Merkezi’ni (NCAIR) ve iki sanal enstitüyü başlattığını söyledi.

Pantami‘ye göre, Afrika kıtası yapay zeka alanında oldukça iyi bir konumda. Bunun yanında Blockchain, Afrika’da giderek daha yaygın hale geliyor.

Ayrıca teknolojinin, Afrika’nın kendisini küresel meselelerde daha alakalı olacak şekilde konumlandırmasını sağlayacak bir platform sağladığına inanılıyor.

Nijerya gibi ülkeler, son aylarda özel sektörle daha fazla işbirliği yapmak ve blockchain kullanımından elde edilebilecek faydaları artırmak için yasa tasarısı hazırlama planlarını açıkladılar.

Bundan daha önce, Nijerya Merkez Bankası (CBN), 2021 senesinin sonuna doğru gerçekleşecek olan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) Digital Naira‘nın lansmanına hazırlandığını açıklamıştı.

Kripto para birimlerinin, özellikle de Bitcoin’in benimsenmesi geçen sene Nijerya’da oldukça hızlandı. Ülke tüm kripto para birimlerine sıcak bakıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu