Nijerya Bankaları Kripto Para Ticareti İçin Müşteri Hesaplarını Takip Ediyor

Nijerya Bankaları Kripto Para Ticareti İçin Müşteri Hesaplarını Takip Ediyor

Nijerya’da ticari bankalar, kripto para ticareti için kullanıldığı anlaşılan hesapları izlemeye başladı. Bu gelişme, Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) tüm ticari bankaların kripto para ticareti yapan en az iki kişiye ait hesapları dondurmasını talep eden bir emrine yanıt olarak geldi.

Rapora göre, bankalardan birindeki dahili bir not, çalışanlara önemli işlem hacimlerine sahip veya kripto para birimi ticareti için kullanıldığına inanılan hesapları izlemeye başlamaları talimatını verdi. Notta şu ifadeler bulunuyor:

“CBN’nin, yüksek etkili düzenleyici yaptırım için kripto para biriminde yer alan tüm hesapların kapatılmasına ilişkin direktife uyulmaması durumunu sıkı bir şekilde izlediğini yinelemek istiyoruz. Yukarıdakiler ışığında, tüm personele, sistemlerinde işlem yapan veya kripto para borsalarında işlem yapan kuruluşları tanımlamaları ve bu tür hesapların derhal kapatılmasını sağlamaları tavsiye ediliyor.”

Belge, bir hesabın kripto para ticaretine katılımını kasıtlı olarak göstermeyen çalışanların cezalandırılacağını vurguladı.

CBN gerekliliklerine tam olarak uyduğunu garanti etmek için tüm çalışanların artık hesapların, işlemlerin ve müşterilerin izlenmesine katılmaları gerekiyor.

İşaretlenebilecek hesaplar arasında, ödeme lisansı olmayan veya mutabakatlarında kripto para birimleri bulunan büyük hacimli günlük işlemlere sahip fintech firmalarının hesapları da yer alıyor.

Günlük satışları olması gerekenden daha fazla olan küçük şirketlerin yanı sıra, büyük giriş ve çıkışlara sahip kişisel hesaplar da kırmızı olarak işaretlenecek. Ayrıca, birden fazla hak sahibine çok sayıda ödeme yapan hesaplar da şüphe altına girecek.