NFT ve Kripto Toplulukları, Discord’da Kötü Amaçlı Yazılım Kampanyasıyla Karşı Karşıya

NFT ve Kripto Toplulukları, Discord’da Kötü Amaçlı Yazılım Kampanyasıyla Karşı Karşıya

Bleeping Computer tarafından hazırlanan bir rapora göre, özellikle kripto para birimi ve NFT ile ilgili Discord topluluklarına odaklanan bir kötü amaçlı yazılım kampanyası ortaya çıkarıldı. 

Siber saldırganlar, Rus dilinde “Büyükanne-Büyükbaba” anlamına gelen Babadeda adlı bir şifreleyicinin yardımıyla popüler harita hizmetini kötüye kullanıyor.

Siber güvenlik firması Morphisec, bu hafta başlarında yeni kötü amaçlı yazılım dağıtım kampanyasını ilk keşfeden şirket oldu.

Suçlular genellikle kullanıcıları “Mines of Dalarna” gibi popüler blok zinciri oyunlarını kopyalayarak sahte yazılım indirmeye ikna etmeye çalışırlar.

Dalarnia Madenleri

Morphisec, tuzak sitelerden birinin HTML verilerine dayanarak, kötü amaçlı yazılım kampanyasının Rusça konuşulan bir ülkeden yürütüldüğünü belirledi.

Dolandırıcılar, OpenSea ve Larva Labs dahil olmak üzere NFT endüstrisindeki en önde gelen şirketlerden bazılarının web sitelerini taklit ediyorlar.

Kötü amaçlı yazılımı yüklemeye başlayanlar, genellikle, yükleyici işini arka planda yaparken bir aldatma tekniği olarak kullanılan sahte bir hata görüyorlar. Siber suçluların kurbanların kripto cüzdanlarının ve NFT’lerinin peşine düştüğü bildirildi.