Finans HaberleriHaberler

NFT Satışları Düşüyor, Ancak Pek Çok İnsan Hala Dijital Koleksiyonlar İçin Büyük Bir Gelecek Görüyor

Benzersiz dijital varlıklar olarak bilinen NFT satışları son haftalarda önemli ölçüde düştü.

2021‘in ilk çeyreğinde toplam NFT satışları 2 milyar doları görmüştü. Ancak satışlar şu anda büyük bir geri dönüşe işaret ediyor.

NFT’ler, çevrimiçi resimler, videolar ve hatta spor ticaret kartları gibi benzersiz bir sanal öğeye sahip olduğunu göstermek için tasarlanmış dijital varlıktır.

Değiştirilemeyen benzersiz dijital varlıklar (NFT), bu yılın başlarında sanat dünyasını adeta kasıp kavurdu. Özellikle 2021‘in başlarında pek çok sanat galerisi, sergisi ve müzayedesinde NFT satışları yapıldı.

Mart ayında, gerçek adı Mike Winkelmann olan Güney Carolina merkezli grafik tasarımcı Beeple, bir Christie’s müzayedesinde 69 milyon dolarlık rekor bir NFT satışı yaptı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey’de, ilk tweet’ini o ay 2,9 milyon dolara NFT olarak sattı. Daha yakın zamanlarda, CryptoPunk olarak bilinen nadir bir dijital avatar Perşembe günü Sotheby’s’de 11.7 milyon doların üzerinden alıcı buldu.

Piyasayı takip eden bir web sitesi olan Nonfungible’ın verilerine göre, toplam NFT satışları ilk çeyrekte 2 milyar dolara kadar ulaştı. Ancak yeni veriler, NFT heyecanının azaldığını gösteriyor.

NFT Satışları

9 Mayıs tarihinde 176 milyon dolarlık yedi günlük zirve yaşanırken 15 Haziran’da sadece 8,7 milyon dolarlık satış gerçekleşti Bu, hacimlerin kabaca 2021′in başına geri döndüğü anlamına geliyor.

En popüler NFT projelerinden biri olan CryptoPunks, Mayıs ayı başında haftalık ortalama 99.720 değerden 50.840 dolara düştü. SuperRare fiyatları da, benzer bir zaman diliminde ortalama 31.778 Dolar‘dan 5.342 Dolar’ a geriledi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu